Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Czy Wingfoil to koniec kitefoila, windsurfinga i ttipa? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 maja 2017, 23:04
Posty: 684
Lokalizacja: Düsseldorf, Poznań, Palma de Mallorca
Podziękował: 38
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Cesar August jr.
Cytuj
Muszę pisać trochę bardziej prowokacyjne tytuły, żeby pobudzić dyskusję :-) Tak jak robi to WP lub Onet. clickbait'y :-)

Ale swoją drogą to z kumplami z kitefoila rozmawiamy teraz najwięcej o wingu. Pewnie jakieś 80% tematu to wing.

Dlaczego się tak dzieje?

Kilku z nas jest teraz rozsianych na spotach po całym świecie. Ja nie :-(

Ale wszyscy z nas obserwują chyba logarytmiczny przyrost tego sportu na spotach. Na insta widzę kolesi, którzy do niedawna super sobie radzili na kitefoil a teraz 100% czasu spędzają na wingach. Hmmmm...

Tak sobie myślę co na to producenci kite'ów. Dopiero co komórki zaczęły się rozwijać jak diabli dzięki foil, a już grozi im poważna konkurencja ze strony Winga.

Nie ma co ukrywać Wing jest tani w porównaniu do komórki i nawet w porównaniu do tube kite. Niejednokrotnie 4 i więcej razy tańszy!

Dla producentów może to być spory kłopot, bo ludzie zaczną omijać KF na korzyść WingF i sprzedaż komórek nie będzie już się tak rozwijała.

Nie będzie pewnie tak, że za chwilę wszyscy zrezygnują z KF, TT czy WS, bo WSom już dawno wróżono koniec, a jeszcze ich sporo widać na spotach. Ale mało jest wśród nich młodych riderów. Przeważnie są dużo starsze osoby jak na TT lub KF.

Młodzi nie będą wchodzić już w WS i WF tylko pewnie pójdą od razu w WingF i całkiem ominą KiteFoil.

Na pewno nie wyjdą na tym źle producenci foili i boardów ale dla producentów kite'ów widzę ciemniejsze chmury na horyzoncie.

Dzięki WingF na wodę trafi moim zdaniem bardzo dużo nowych osób, których byśmy nigdy nie spotkali na TT lub KF.

Ciekawe czasy nadchodzą :-)

Zdrowia! :-)


26 sty 2021, 15:24
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2013, 12:30
Posty: 3530
Lokalizacja: West Coast
Podziękował: 292
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Marek Rowiński
Cytuj
Czarku jak widzisz sam wing rozprzestrzenia się jak covid19 albo jego angielska wersja ;)
Czy to koniec KF, WS i TT? raczej nie ale na 100% nasz świat zmieni się przez winga.
Myślę, że wkrótce stanie się mocnym graczem w sportach deskowych na wodzie.
Na pewno nie ma takiego drugiego sportu rozwijającego się tak dynamicznie!
Żadna odmiana sportów deskowych nie miała takiego debiutu.
Popularyzacja do skali masowej zwykle zajmowała długie lata a tutaj bach! w jeden rok wszyscy o tym mówią i zdania mają podzielone na temat tego fenomenu.
Jednak mówią i widzą częściej to dziwactwo na swoim wallu.
Myślę, że social media były głównym motorem napędowym popularyzacji winga.
10 lat temu jak pojawił się fojl to fejsbuki i instagramy nie miały jeszcze tak wszechwielkiego wpływu na nasze wybory, było mniej info, użytkowników.
Teraz nastąpiło samozaprzegnięcie się social mediów i chcesz czy nie chcesz gadamy o tym a wkrótce raczej każdy spróbuje.
10 lat temu kitefoil był już znany ale mało kogo to interesowało mimo, że łatwo było przewidzieć że to przyszłość żeglarstwa.
Teraz nie myślę żeby wing miał aż taki potencjał ale już nikt nie pisze, że to chwilowy trend, zajawka sezonu.
Może ludzi uczą się na błędach a takim było nabijanie się z pionierów kitefojla.
Może to kolejna przyczyna eksplozji tego sportu - brak hejterów i "ekspertów" widzących lepiej.
Wydaje mi się, że kitefoil wystartował na ręcznym hamulcu a wing odpalił na dopalaczach.

Napiszę tak - nie zazdroszczę producentom specjalizującym się jedynie w TT i latawcach dmuchanych.
Zresztą producenci komórek tez nie będą mieli łatwiej.
Owszem ilość ludzi uprawiających wszelkie deskarstwo wodne powinna wzrastać ale globalnie jak wing zabierze 20% rynku to zyski firm specjalizujących się tylko w TT może ciężko harować a nie zarobi więcej niż w takim 2019.

Osobiście wejdę na 100% w winga jak opanuję z nim pływanie na Hoverze i Comecie - wówczas jedyną dodatkowym elementem będzie skrzydło ważące 2 kg i kosztujące 3k.
I to będzie super fun jak po sesji kitefoil wyląduję kajcika i zaprzęgnę winga.


26 sty 2021, 19:32
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 maja 2017, 23:04
Posty: 684
Lokalizacja: Düsseldorf, Poznań, Palma de Mallorca
Podziękował: 38
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Cesar August jr.
Cytuj
BraCuru napisał(a):
Osobiście wejdę na 100% w winga jak opanuję z nim pływanie na Hoverze i Comecie - wówczas jedyną dodatkowym elementem będzie skrzydło ważące 2 kg i kosztujące 3k.
I to będzie super fun jak po sesji kitefoil wyląduję kajcika i zaprzęgnę winga.


Właśnie przed chwilą rozmawiałem z kumpem, że chyba niepotrzebnie sprzedałem Hovera. Hmmmm. Nie pamiętam ile miał litrów ale pewnie jakieś 35 i to byłby idealny rozmiar. Oczywiście po nauczeniu się na czymś większym.

Tak się zastanawiam, czy Comet będzie się nadawał na Winga? Podobno te nasze maszty do KF mają zbyt duży flex i nie bardzo się do winga przydają. Chyba, że Comet jest sztywniejszy jak mój maszt mosesa M91?

No nic. Patrzymy co się wydarzy, komentujemy i uczymy się. Na szczęście jest w czym wybierać i wingi zaczynają się już rozmieniać na race, freestyle i wave. Więc będzie znowu kupowanie sprzętu na różne warunki.


26 sty 2021, 20:16
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2013, 12:30
Posty: 3530
Lokalizacja: West Coast
Podziękował: 292
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Marek Rowiński
Cytuj
Mistrz Shinn, że Hover jest idealny :)
Ma około 40 litrów.
Maszt Mosesa 90cm, Hover, lotki race i robisz takie cuda:
Obrazek


26 sty 2021, 21:25
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 maja 2017, 23:04
Posty: 684
Lokalizacja: Düsseldorf, Poznań, Palma de Mallorca
Podziękował: 38
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Cesar August jr.
Cytuj
O losie i jeszcze mnie podkręcaj.

Czyli na tym standardowym maszcie M91 Mosesa można latać na Wingu? Gdzieś słyszałem, że jest za duży flex i się to nie nadaje?

I jeszcze pytanie, jakie skrzydła do tego wziąć? To na zdjęciu to jest W800, W1000, czy może jeszcze coś innego?

Głowa zaczyna pękać :-)


27 sty 2021, 01:35
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2013, 12:30
Posty: 3530
Lokalizacja: West Coast
Podziękował: 292
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Marek Rowiński
Cytuj
czareka napisał(a):
O losie i jeszcze mnie podkręcaj.

Czyli na tym standardowym maszcie M91 Mosesa można latać na Wingu? Gdzieś słyszałem, że jest za duży flex i się to nie nadaje?

I jeszcze pytanie, jakie skrzydła do tego wziąć? To na zdjęciu to jest W800, W1000, czy może jeszcze coś innego?

Głowa zaczyna pękać :-)


Nie pływałem winga na maszcie kite ale skoro słyszę, że goście pływają 40kts na MikeLabs Bullet 3 (maszt 104cm) to zgaduję, że można.
Nie wiem jakie skrzydło jest na powyższym zdjęciu.

Jedno jest pewne, że pierwszy sezon na dużych i średnich deskach, freeride lotkach i masztach 70-80cm. A jak skill urośnie to można na Hoverze i fojlach kiterace.


27 sty 2021, 11:01
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software, customized by DziennikLotow.pl
Partnerzy serwisu: Bus-Ekspert.pl | Bus-Owners.com.
Korzystając z forum akceptujesz Regulamin.