Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Kitefoil =>> do Wingfoil 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 maja 2017, 23:04
Posty: 684
Lokalizacja: Düsseldorf, Poznań, Palma de Mallorca
Podziękował: 38
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Cesar August jr.
Cytuj
Hi Kitefoilersi,

jeżeli zaplątaliście się w ten wątek to pewnie świta wam zmiana dyscypliny z Kitefoila na Wingfoila. Prawdopodobnie największym blokersem dla was są duże deski i wstawanie na wingfoila. Potem to wiadomo. Sielana :-)

Chciałbym was zapewnić, że po krótkim czasie, jakichś kilkunastu do kilkudziesięciu sesji, możecie latać na małych deskach. Moim zdaniem optymalnie tak ok. -40L do wagi ciała jako taki allrounder. Można na mniejszych - 60, ale wtedy już na wietrze od 13 kts.

Szybkie wstawanie na desce i odpalanie foila też jest tak banalne jak odpalanie na kitefoilu.

Całą resztę można schować między bajki. Nie potrzebujecie dużych desek. Nie sprawiają zresztą takiego fun'u jak deski mniejsze 4'4 do 4'8.

Kluczowy jest start taki jak prezentuje tu w innych wątkach. Zapraszam do poćwiczenia.

Powodzenia!


04 sie 2022, 12:26
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lip 2013, 14:15
Posty: 48
Podziękował: 1
Podziękowano: 6
Cytuj
Hej,
cały czas obserwuję jak to pływanie na Wingu się sprawdza na moim spocie w Powidzu. Przy każdej wietrznej pogodzie ktoś z Wingiem się pojawia, a nawet próbują przy granicznych warunkach.
Szukam też plusów i wyższości Winga nad KF. Ciężko mi coś znaleźć. Pływa się w większym wietrze to raz, dwa to troszkę a nawet dużo wolniej . Trzy to skoki. Ze skakaniem na kf mają bardzo mało wspólnego, bardziej przypominają wyrywanie sprzętu jak na WS niż KF. Doskonale zdaję sobie sprawę, że wszystko zależy od stanu wytrenowania i progresu. Miałem okazję spróbować i oglądam namiętnie naukę innych. Moje zdanie jest takie, że tak naprawdę będzie to dla mnie cofnięcie się w tym co robię teraz, jakiś swego rodzaju regres w porównaniu z kf. Jestem świadomy tego do jakiego poziomu mogę dojść na Wingu i mnie nie przekonuje. Jedyny pozytwyw i to spory to zmiana tak naprawdę dyscypliny i nauka oraz progres od początku. Inne mięśnie biorą udział w trzymaniu Winga, bardziej wymagający i męczący. Ale po jakimś czasie wszystko się trochę nudzi i mamy mniejszy zapał do naszych pasji, widzę to po sobie i moich znajomych i chyba dlatego ta zmiana się odbywa KF=>Wing.
I mam jeszcze jedno przemyślenie: jak wyglądała by cała zmiana gdyby to jako pierwszego wymyślili winga a po kilku sezonach zaczęli by się pojawiać kajciarze. W tą stronę chyba poszłoby szybciej. Pływasz sobie sobie zajebiście na Wingu a tu jakiś młokos opływa ciebie prawie dookoła a na koniec jeszcze nad tobą przeleci:)


09 sie 2022, 11:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2013, 12:30
Posty: 3530
Lokalizacja: West Coast
Podziękował: 292
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Marek Rowiński
Cytuj
janciowodnik napisał(a):
I mam jeszcze jedno przemyślenie: jak wyglądała by cała zmiana gdyby to jako pierwszego wymyślili winga a po kilku sezonach zaczęli by się pojawiać kajciarze. W tą stronę chyba poszłoby szybciej. Pływasz sobie sobie zajebiście na Wingu a tu jakiś młokos opływa ciebie prawie dookoła a na koniec jeszcze nad tobą przeleci:)

daje do myślenia.
Moje początki z kajtem były trudne i bolesne - 2002 rok. Jednakże pierwszego foila kupiłem zanim spróbowałem. Miłość od pierwszego wejrzenia.
Jakby taki wing był przed kitefoilem to nie miałbym wątpliwości kupić nowy zestaw KF. Ale czy rzuciłbym winga? Chyba nie...


09 sie 2022, 23:53
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 maja 2017, 23:04
Posty: 684
Lokalizacja: Düsseldorf, Poznań, Palma de Mallorca
Podziękował: 38
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Cesar August jr.
Cytuj
janciowodnik napisał(a):
I mam jeszcze jedno przemyślenie: jak wyglądała by cała zmiana gdyby to jako pierwszego wymyślili winga a po kilku sezonach zaczęli by się pojawiać kajciarze. W tą stronę chyba poszłoby szybciej. Pływasz sobie sobie zajebiście na Wingu a tu jakiś młokos opływa ciebie prawie dookoła a na koniec jeszcze nad tobą przeleci:)


Próg wejścia w KF z Winga jest dużo wyższy niż w odwrotną stronę. Dlatego sądzę, że mało kto przesiadłby się w tę stronę. Chyba, że ktoś z wcześniejszym doświadczeniem z kitem, ale osoby, które zaczynają tylko od Winga nie mają odniesienia do kitesurfingu i kitefoila. Po prostu nawet by się tym nie zajmowały.

Wingfoil na pierwszy rzut oka może nie wygląda tak kozacko jak kitesurfing, ale jak się zacznie na tym latać to uczucie już takie jest. W naszych okolicach nie mamy jeszcze magików jak np. Balz Müller. Jest to jednak kwestia czasu i będziemy mieli. Progres jest bardzo szybki i nadrobimy zaległości. Dwa trzy lata i będziemy takich zawodników oglądać u nas. Młodzież musi się tylko dobrać do sprzętu.

Aktualnie zaczyna się pojawiać tyle dobrego sprzętu na wingfoila. Nieporównywalnie więcej w stosunku do tego co było na kitefoilu. Np. taka Cabrinha nigdy nie błyszczała w KF, a od niedawana zaczyna błyszczeć w Wingu. Ale przykładów jest dużo, dużo więcej.

Jak grzyby po deszczu powstają szkółki wingfoila. Ludzie piszą i pytają się gdzie mogą się nauczyć. Codziennie mam sporo takich zapytań.

Wczoraj wróciłem z NL/Browersdam. Jeden z wielu spotów i już mnóstwo Wingów. W trzecim roku tego sportu i pierwszym z dobrym sprzętem.

Fanie oczywiście, że miałem okazję nauczyć się polatać na KF, bo też jest super. Dla mnie w tym momencie KF to wypełnienie luki wiatrowej pomiędzy 5 i 10kts. Powyżej już tylko Wingfoil. Gdybym miał duża deskę to startowałbym od 7 kts i pewnie przelatywał dziury ok. 5/6 kts. Na Wingu można się łatwiej przepompować przez dziury i też jest to spory fun.

Co do prędkości, to kwestia czasu. Ostatnio latałem na F One Phantom 940S. Był bardzo szybki. Nie tak jak rejsówki na KF ale już wystarczająco, żeby mieć w tym zabawę.

Przedwczoraj latałem na Armstrong HS1250 i byłem już solidnie szybki. Spokojnie dawałem radę z resztą ws, kf i wf na spocie. Miałem winga tylko 3,5m! Byłem niedożaglowany, ale wing 5,5m jeszcze nie doszedł i musiałem wystartować na małej desce przy dla mnie solidnie granicznym wietrze.

Prędkość już teraz jest podobna do tego co można osiągnąć na KF. Zwłaszcza w porównaniu do najbardziej na spotach popularnych Ondach itp. foili.

W moim przypadku po 5 latach na KF nie byłem nim znużony lub znudzony miałem cały czas i nieprzerwanie na nim fun i mam dalej taki sam, ale na wingfoilu mam większy i tylko dlatego się na niego przesiadłem. Sam długo rozmyślałem, co w tym jest i dlaczego ludzie się na to przesiadają.

Na moim spocie w Belgii mam super dobrych kitefoilersów. Naprawdę bardzo dobrych. Sporo ponad przeciętną i wszyscy przesiedli się na winga. To nie może być tylko z powodu znudzenia. Tym razem byłem jednym z ostatnich na spocie, który się przesiadł.

W dniach, w których w zeszłym roku na spocie było ok. 50 kitów, zostało może 3, 4. Reszta jest na wingach. Nikt nie wraca na KF z wyjątkiem jednej osoby. Nie była jednak wcześniej asem na kitefoilu.

Czasami ktoś z nas jeszcze polata na KF. Ja np. dzisiaj, jutro i pojutrze będę skazany na KF, bo mam wiatru tyle co kot napłakał, a czekam na dostawę nowych większych wingów :-)

Winga trzeba spróbować i na nim polatać za 20 razy, żeby go poprawnie ocenić. I to z doświadczeniem z KF. Bez takiego doświadczenia pewnie więcej razy.

Dzięki temu, że latam na bardzo małych deskach, mam na wingu spory fun, ale jestem trochę skazany na mocniejszy wiatr. Małą deskę kupiłem z zamysłem łatwiejszego podróżowania i to mi się już teraz spoko udaje. Quiver 135 cm jak do TT i mogę się łatwo zapakować. Okazuje się jednak, że nie chcę mi się i tak zabierać w podróż kajta i chyba będę celował w deskę 50L, 4'7 lub 4'8. Też jeszcze jest bardzo poręczna, lekka i dobra do wszystkich tricków, za to będę na niej startował pewnie od 8 kts.

Ostatnio porzuciłem trapez na wingu. Wcześniej go używałem, ale jednak nie jest potrzebny. Po nabraniu techniki można bez problemu latać 3-4h bez trapezu, a jednak jest wygodniej, człowiek ma jeszcze mniej ograniczeń. Trapez przyda się na pewno w race.

Polecam spr. tego winga jednak :-)


11 sie 2022, 11:54
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): 22 mar 2021, 21:05
Posty: 14
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 0
Podziękowano: 4
Cytuj
Kiedy ktoś mnie pyta dlaczego wingfoil? - odpowiadam, że jest w tym sprzęcie zawarte wszystko co najlepsze. Najlepsze emocje, odczucia z windsurfingu, kitefoila, kita z strapless na fali. Wingfoil pomijając kwestię logistyki - daje największe czucie wiatru i fali - najbardziej bezpośrednie. Moje deski wave do kita leżą, kit foil przy słabych wiatrach, silniejsze wing, fala wing. Nie kupuję większych rozmiarów skrzydeł bo chyba bym pozbył się kitów. Pływam głównie na Śniardwach i mogę się bawić na wingu w mini surfing. Jeśli chodzi o szybkość wiele zależy od techniki i sprzętu. W tej zabawie jednak prędkość nie jest najważniejsza - zwrotność, swoboda , lekkość i aksamitność jazdy jest wyjątkowo przyjemna. Rozważania - jeśli się nie pływa - nic nie dają - pływać i bawić się. Porównywanie co lepsze - najlepsze to, co bawi. Dlatego nie pozbywam się kitów i zabawek na falę.


11 sie 2022, 17:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 maja 2017, 23:04
Posty: 684
Lokalizacja: Düsseldorf, Poznań, Palma de Mallorca
Podziękował: 38
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Cesar August jr.
Cytuj
klit59 napisał(a):
Pływam głównie na Śniardwach i mogę się bawić na wingu w mini surfing.


Gdzie pływasz na Śniardwach?


11 sie 2022, 18:27
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): 22 mar 2021, 21:05
Posty: 14
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 0
Podziękowano: 4
Cytuj
Ogólnie znane spoty - Nowe Guty, Okartowo, Suchy Róg. Tam startuję, a potem jadę na podwodne górki gdzie robi się trochę fali. Najprzyjemniejsze jest zwiedzanie i szukanie, a potem długie zjazdy z wiatrem i falką.


11 sie 2022, 20:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 maja 2017, 23:04
Posty: 684
Lokalizacja: Düsseldorf, Poznań, Palma de Mallorca
Podziękował: 38
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Cesar August jr.
Cytuj
Dzięki, kiedyś się tam wybiorę to będę jeszcze pytał dokąd dokładnie pojechać.


11 sie 2022, 23:36
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software, customized by DziennikLotow.pl
Partnerzy serwisu: Bus-Ekspert.pl | Bus-Owners.com.
Korzystając z forum akceptujesz Regulamin.