Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
zmiana latawców - prośba o radę 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 27 maja 2018, 18:59
Posty: 106
Podziękował: 7
Podziękowano: 9
Cytuj
Tez uważam to testowanie za bezsensowe szczególnie jak ktoś nigdy nie pływał na komórce, to ma odróżni Sonica i Soula na wodzie?
Jedyne co będzie potrafić stwierdzić to, że jest inaczej niż na LEI,
Ja mam może z 15 sesji na swoim Soulu i na razie sam dużo nie mogę powiedzieć na jego temat.

Ekspert lub ktoś zaawansowany po kilku godzinach może coś tam powiedzieć a zwykły kitesurfer tyle co nic.
W Rewie coraz więcej komórek bo często wieje te 10-18kts, prawie każdy kierunek wchodzi z trójmiasta dużo bliżej w lato niż na 1/2 i bardzo łatwo się startuje latawiec z tego cypla.
Z wad to zafalowany chop po lewej ale to mała wad przy w/w zaletach


03 cze 2020, 13:29
Zobacz profil

Dołączył(a): 01 cze 2020, 13:11
Posty: 18
Podziękował: 1
Podziękowano: 1
Cytuj
czy mamy na sali kogoś kto po przesiadce na komórki porzucił je? czy mógłbym prosić o informację co było głównym argumentem i co dało ponowne przejście na lei?

jak ktoś słusznie zauważył - jestem amatorem który nie sprawdzi sprzętu w dwie godziny. wiem jedynie czego nie chcę, do czego dążę oraz na jakim poziomie ;) musiałem zdecydować się w ciemno, tak samo jak z foilem. dlatego szukałem pewniaka.

kupiłem soula 15. jeśli nie będzie z tego miłości ani przynajmniej tolerowania się - mam nadzieję, że znajdzie się na niego chętny. ale zakładam, że będzie dużo kontrolowanej mocy i miękko przy szkwałach ;)

pisaliście wyżej o krótkich linkach. z tego co widzę dedykowany bar force control ma linki 17+3. ale z tego co rozumiem krótkie linki to nie 17 a... 10? potrzebuję rozwiązania pudełkowego - nie chcę składać sam baru, wszak od tego zależy moje bezpieczeństwo. czy polecacie kupić właśnie ten dedykowany bar i... ciachnąć linki i zrobić z kawałka przedłużki? a może jest jakieś lepsze rozwiązanie?


03 cze 2020, 20:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2013, 12:30
Posty: 3530
Lokalizacja: West Coast
Podziękował: 292
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Marek Rowiński
Cytuj
kowal napisał(a):
pisaliście wyżej o krótkich linkach. z tego co widzę dedykowany bar force control ma linki 17+3. ale z tego co rozumiem krótkie linki to nie 17 a... 10? potrzebuję rozwiązania pudełkowego - nie chcę składać sam baru, wszak od tego zależy moje bezpieczeństwo. czy polecacie kupić właśnie ten dedykowany bar i... ciachnąć linki i zrobić z kawałka przedłużki? a może jest jakieś lepsze rozwiązanie?

Nie, nie, nie.
17+3m to jest bardzo dobry układ na początek.
Zaczynałbym na 20m a potem odłączył przedłużki.
Za rok możesz spróbować linek 13m. Teraz ich nie potrzebujesz.
Spiesz się powoli ;)

Poczytaj sobie wątek o moich i nie tylko początkach na Soulu 15m:
viewtopic.php?f=2&t=640
Podczas pierwszych sesji bar 65cm i linki 25m wydawały się minimalne.
Pływałem również na 33m linkach.
Teraz optymalny bar dla mnie do S15 to 55cm i 12m linki a najkrótsze jakie użyłem na nim miały 8m.


03 cze 2020, 21:10
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): 01 cze 2020, 13:11
Posty: 18
Podziękował: 1
Podziękowano: 1
Cytuj
BraCuru napisał(a):
17+3m to jest bardzo dobry układ na początek.


w moim pytaniu bardziej chodziło o techniczne podejście "jak zrobić krótsze linki" ;) skoro nie ma to w tym momencie znaczenia zmienię pytanie: czy dedykowany bar "force control" ma sens czy - skoro muszę coś i tak coś kupić - są lepsze rozwiązania "pudełkowe"?


03 cze 2020, 21:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2013, 12:30
Posty: 3530
Lokalizacja: West Coast
Podziękował: 292
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Marek Rowiński
Cytuj
Co do przerabiania barów to polecam jeden z najbardziej popularnych wątków tego forum:
viewtopic.php?f=5&t=739

Co do skracania linek:
viewtopic.php?f=5&t=610
Mała dygresja.
Szplajsowanie to fajna umiejętność kajciarska.
Pozwala wejść na ciut wyższy poziom zaawansowania i zrozumienia sprzętu.
To tak z jazdą samochodu. Każdy jeździć może ale żeby jeździć dobrze trzeba wiedzieć coś o mechanice, silniku, turbinie, ciśnieniu w oponach a nie skończeniu wiedzy na uchylaniu szyberdachu ;)

Co do
kowal napisał(a):
czy dedykowany bar "force control" ma sens czy - skoro muszę coś i tak coś kupić - są lepsze rozwiązania "pudełkowe"?

nie podpowiem. Nie pływałem z tym barem.


04 cze 2020, 00:03
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): 27 maja 2018, 18:59
Posty: 106
Podziękował: 7
Podziękowano: 9
Cytuj
Ja mam bar force control, wole od niego mój stary bar cabrihny trime line ale ten force control od FS oferuje łatwe przedłużanie linek, generalnie każdy latawiec FS ma na linkach sterujących i mocy latawca supełki a na końcówkach linek baru 'oczka' przedłużanie lub skracanie linek polega na przeplataniu jednego oczka przez drugie, nie da się tego zrobić źle.

Mój bar Cabrihny jest prostszy i rozkładnie linek jest szybsze, w barze FS jest ten cały chickenloop który jakoś tak zawsze przeszkadza.

Tak jak Bracuru pisze zacząłbym od 20m długości na której sam najczęściej pływam a 17m używałem na Mauritiusie jak wiało +20kts.

Najlepiej jak pierwsze kilka startów ktoś by Ci pokazał lub asystował Cie przy starcie.

Na pewno są osoby które zrezygnowały z komórki i wróciły do LEI bo przede wszystkim na początku jest dużo zabawy na plaży by upewnić się, że wszystkie linki latawca są niepoplątane.

Mi po 10 samodzielnych startach teraz rozłożenie latawca i start zajmuje koło 15min. Najważniejsze by był ktoś do lądowania.

Tak jak pisałem w rewie przybywa komórek więc coś w nich musi być, na półwyspie znanie rzadziej widać komórkę ale tam średnia umieść riderów jest niższa niż w Rewie.


04 cze 2020, 11:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2013, 12:30
Posty: 3530
Lokalizacja: West Coast
Podziękował: 292
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Marek Rowiński
Cytuj
Szatan napisał(a):
Ja mam bar force control, wole od niego mój stary bar cabrihny trime line ale ten force control od FS oferuje łatwe przedłużanie linek, generalnie każdy latawiec FS ma na linkach sterujących i mocy latawca supełki a na końcówkach linek baru 'oczka' przedłużanie lub skracanie linek polega na przeplataniu jednego oczka przez drugie, nie da się tego zrobić źle.

Prościej chyba nie można :clap: jednak ten system raczej nie przyjmie się bo to "nie dla idiotów" ;)
Producenci jednak dmuchają na zimne.
Mam 3 komórki Ozona i we wszystkich przerobiłem końcówki aby były kompatybilne z założeniem Flysurfera.


04 cze 2020, 12:06
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): 01 cze 2020, 13:11
Posty: 18
Podziękował: 1
Podziękowano: 1
Cytuj
w jaki sposób "zarządzacie" przedłużkami? mamy np. 2 komplety po 3m. raz, że każde 3m ma jakąś swoją dokładność - nigdy to nie będzie 300cm co do milimetra. a dwa, przedłużki pewnie też się inaczej rozciągają po czasie.

zawsze trzymacie komplety razem czy może nie ma to aż takiego znaczenia?

ps. w tym środowisku foilowo-dmuchańcowym wszyscy jacyś tacy mili, chętni do pomocy i jeszcze kasy za to nie chcą. jak wszystko pójdzie dobrze to w sobotę Arek K pokaże mi jak obsługiwać ten sprzęt ;) oby to podejście nie zmieniło się z czasem i nie zrównało z tym co widzimy na polu pompowańco-tt...


05 cze 2020, 16:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2013, 12:30
Posty: 3530
Lokalizacja: West Coast
Podziękował: 292
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Marek Rowiński
Cytuj
kowal napisał(a):
ps. w tym środowisku foilowo-dmuchańcowym wszyscy jacyś tacy mili, chętni do pomocy i jeszcze kasy za to nie chcą. jak wszystko pójdzie dobrze to w sobotę Arek K pokaże mi jak obsługiwać ten sprzęt ;) oby to podejście nie zmieniło się z czasem i nie zrównało z tym co widzimy na polu pompowańco-tt...

Na tym forum dominuje jakość jeszcze ale jak fojli będzie tyle co TT to nie ma co się łudzić, że będziemy zdzierać kasę z każdej porady ;)
Jedno zdanie - 10 groszy hahaha. Było takie forum parę lat temu :doh:

Co do przedłużek - parę milimetrów nie robi dużej różnicy.
No i one rozciągają się podobnie jak inne linki a że proporcjonalnie jest ich znacznie krócej to błędy na nich są marginalne.
No chyba, że ktoś używa bardzo różnej jakości dyneemę na przedłużki. To jest zła praktyka.
Dyneema nie równa dyneemie. Można kupić metr np grubą 1mm za zeta ale też tą samą grubość za 5 razy drożej.
tak na oko -różnica w cenie = różnicy w rozciągliwości.

Na pewno lepiej też mieć 2 komplety o różnej długości niż takiej samej. Zamiast 3+3 lepiej mieć 6+3.
I używać tylko jednego kompletu przedłużek.

Dobrą praktyką jest trymować linki baru co 20-30 godzin użycia.
Szczególnie jak ktoś skacze i kiteloopi tylko na jednym halsie.

A najlepszą dobrą praktyką jest umiejętność szplajsowania - wówczas możesz bawić się w regulacje z mikroskopem ;)

Koniec końców dojdziesz z czasem do poziomu nieużywania przedłużek bo będziesz miał tyle barów.
Zrobienie baru wg powyższego linku to cena 1/3 nowego.
Zamiast wydawać 1500PLN na jeden bar można zrobić sobie trzy ze stałymi linkami np. 20, 15, 10.
Mój komplecik ma linki 17,12 i 9m i waży tyle:
Obrazek
Powyższe to ekstremalna sprawa i tylko dla orłów. Nie ukrywam że same drążki stanowią 80% ceny.
Każdy normalny kajciarz może zrobić sobie coś podobnego i nie musi to być nowy drążek.
Ważne są nowe linki i system bezpieczeństwa. Reszta może być ze złomu.


05 cze 2020, 17:34
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2018, 18:25
Posty: 293
Podziękował: 4
Podziękowano: 32
Cytuj
ja używam Souli i na razie nie widzę dla nich konkurencji / chociaż testowałem inne kity / mam 15 -10- 7 , zestaw Marka dwóch kitów jest dla mnie za zbyt rozstrzelony , może 8- 12 ?
komórka a pompowany: trzeba popływać ,nie spróbować ale popływać aby zauważyć róznicę , z moich znajomych a kilkunastu przeszło na komórkową stronę mocy nikt nie zmienił ich na pompkę , Jeden kolega kupił soula i bardzo ale to bardzo mu nie pasował dwa razy dawał ogłoszenie że sprzeda , udowadniał mi , że jest mu niepotrzebny itp ale jedna sesja ze słabym wiatrem i rozkwitło uczucie :lol: . soul wstanie z wody jak pompka nie będzie miła szans na restart .
Na komórce łatwiej mi się robić wszystkie figuru, zmiana nóg , rodeo , klękanie itp , trudniej jest z loopami ta moc może zaskoczyć . trzeba uważać :-). skakanie na TT i oldschoolowe historie miód. Oczywiście można pływać i mieć fun na pompkach - ale 15 soul daje mi zabawę jak inni siedzą na plaży i nawet nie wyciągają wiatromierzy , to nie znaczy że kite pływa sam - pływanie w słabym wietrze na komórce wymaga umiejętności , i to jest pływanie do pierwszego błędu . Ne zrób błędu ,że kupisz 15 soula i jak będzie bardzo słabo, rozłożysz kita i powiesz mu leć , bo na pewno się zawiedziesz .
Ja kupiłem komórkę bez testowania prawie w ciemno , obserwowałem kolegę który odpalił speeda 12m i popłynął a ja ze swoja pompką która miała super dół , walczyłem bo spadała , kupiłem 15 soula i po paru sesjach to ja pływałem a kolega na speedzie nie :-), teraz kolega ma soula :-) . Ale to nie znaczy że tylko soul , bo to jak z samochodami są różne marki i do różnych zastosowań . Ale się rozpisałem widać że dzis nie pływałem :-)


10 cze 2020, 22:00
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software, customized by DziennikLotow.pl
Partnerzy serwisu: Bus-Ekspert.pl | Bus-Owners.com.
Korzystając z forum akceptujesz Regulamin.