Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
technika pływania na komórkach w szkwalistych warunkach 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 01 cze 2020, 13:11
Posty: 18
Podziękował: 1
Podziękowano: 1
Cytuj
powszechnie wiadomo, że komórki dobrze odpuszczają szkwały. nie mogę jednak nigdzie znaleźć żadnych informacji w bardzo szkwalistych warunkach (np. 20-40kts)

w ostatnią sobotę przeżyłem coś takiego w rewie. nie mogłem wyjść na foila bo praktycznie za każdym razem wyglądało to tak: zaczynam płynąć -> szkwał -> odpuszczenie baru -> kajt bardzo szybko leci do krawędzi i traci moc -> zabawa od nowa | lub lekko zmienia się kierunek, dostaje czapę i muszę ratować go przed utopieniem

w teorii powinienem:
- opływać się (próbuję ;) )
- odpuścić bar mniej / szybciej zaciągnąć, pozwolić kajtowi na pójście bardziej do krawędzi aby stracił trochę mocy, ale mimo wszystko utrzymać go głębiej w oknie

może macie jakieś sprawdzone sposoby na takie warunki?


07 gru 2020, 18:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2018, 18:25
Posty: 293
Podziękował: 4
Podziękowano: 32
Cytuj
40knotów :shock: a jaki rozmiar kita


07 gru 2020, 21:57
Zobacz profil

Dołączył(a): 01 cze 2020, 13:11
Posty: 18
Podziękował: 1
Podziękowano: 1
Cytuj
piotrbyku napisał(a):
40knotów :shock: a jaki rozmiar kita


W moim przypadku soul 9 @ 110kg ;) nie wiem czy były kopy do konkretnie 35 czy 40, ważne, że za bardzo nie popływalem, a za bardzo nie mam pomysłu co zmienić gdy następnym razem zdarzy się podobny warun.


07 gru 2020, 22:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2018, 18:25
Posty: 293
Podziękował: 4
Podziękowano: 32
Cytuj
9 to bardzo dużo na 35-40 knotów :shock:


08 gru 2020, 21:00
Zobacz profil

Dołączył(a): 01 cze 2020, 13:11
Posty: 18
Podziękował: 1
Podziękowano: 1
Cytuj
piotrbyku napisał(a):
9 to bardzo dużo na 35-40 knotów :shock:


s9 przy w miarę równym 35 nie jest problemem, tak samo jak s15 przy 20-25. szok i niedowierzanie przewijają się tutaj dość często.

za to problemem są szkwały x2, także jeśli ktoś ma jakieś cenne wskazówki - niech się nie wstydzi i napisze ;)


09 gru 2020, 12:21
Zobacz profil

Dołączył(a): 26 maja 2020, 21:32
Posty: 103
Podziękował: 17
Podziękowano: 5
Cytuj
Ja mogę poradzić sprawdzić wiatromierz :lol: :lol:
Kurczę, ostatnio pływałem na TT z Soul15 przy ok. 17kts i wciąż nie wierzę, że można to odpalić przy 20kts nie wspominając o pływaniu na foilu!
Jeśli do tego ktoś potrafi robić rufy z kite loopem to już nie wiem czy obowiązują nas te same prawa fizyki!
No chyba, że to mój wiatromierz źle pokazuje ;)


10 gru 2020, 00:58
Zobacz profil

Dołączył(a): 26 maja 2020, 21:32
Posty: 103
Podziękował: 17
Podziękowano: 5
Cytuj
Ok, cofam to co napisałem!

Dzisiaj testowałem linki 14m z Soul 15. Wiało 12-15kts przy brzegu. Na wodzie myślę, że przechodziły szkwały 17-18kts.

Mogę napisać, że jest petarda! Rufa łatwiej wychodzi, down loopy o dziwo bez problemu (wprawdzie przy szkwale nie miałem odwagi pociągnąć zwrotu).

Mam teraz linki 14m i przedłużki 2x 3m. W drodze idzie Soul 9m i myślę że zakres 7-30kts mam pokryty :D Krótkie linki- o ile 14m można takimi nazwać to jakaś magia 8-)


Załączniki:
IMG_6381.JPG
IMG_6381.JPG [ 139.05 KiB | Przeglądane 17624 razy ]
12 gru 2020, 17:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2013, 12:30
Posty: 3530
Lokalizacja: West Coast
Podziękował: 292
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Marek Rowiński
Cytuj
sp-qba787 napisał(a):
Ok, cofam to co napisałem!

Dzisiaj testowałem linki 14m z Soul 15. Wiało 12-15kts przy brzegu. Na wodzie myślę, że przechodziły szkwały 17-18kts.

Mogę napisać, że jest petarda! Rufa łatwiej wychodzi, down loopy o dziwo bez problemu (wprawdzie przy szkwale nie miałem odwagi pociągnąć zwrotu).

Mam teraz linki 14m i przedłużki 2x 3m. W drodze idzie Soul 9m i myślę że zakres 7-30kts mam pokryty :D Krótkie linki- o ile 14m można takimi nazwać to jakaś magia 8-)


Z czasem prawdopodobnie będziesz opisywał 14m jako krótsze niż długie ale nie krótkie ;)

Ten wątek: viewtopic.php?f=2&t=849&hilit=kr%C3%B3tkie+linki
jest Game Changer.
To takie dodanie 4 wymiaru do tradycyjnej 3 osiowej przestrzeni ;)
O krótkich linkach piszcie w powyższym wątku plis aby potomni się nie pogubili.

kowal napisał(a):
powszechnie wiadomo, że komórki dobrze odpuszczają szkwały. nie mogę jednak nigdzie znaleźć żadnych informacji w bardzo szkwalistych warunkach (np. 20-40kts)

w ostatnią sobotę przeżyłem coś takiego w rewie. nie mogłem wyjść na foila bo praktycznie za każdym razem wyglądało to tak: zaczynam płynąć -> szkwał -> odpuszczenie baru -> kajt bardzo szybko leci do krawędzi i traci moc -> zabawa od nowa | lub lekko zmienia się kierunek, dostaje czapę i muszę ratować go przed utopieniem

w teorii powinienem:
- opływać się (próbuję ;) )
- odpuścić bar mniej / szybciej zaciągnąć, pozwolić kajtowi na pójście bardziej do krawędzi aby stracił trochę mocy, ale mimo wszystko utrzymać go głębiej w oknie

może macie jakieś sprawdzone sposoby na takie warunki?

Wydaje mi się, że prędko jeszcze nie będzie latawca gwarantującego komfort zwykłemu rajderowi w przedziale 20-40kts.
Wydaje mi się również, że żaden latawiec dmuchany prędko nie będzie dawał takiego komfortu jaki daje komórka typu Soul lub HL.
Nie wiem czy projektanci chcieliby też koncertować się na poszerzaniu zakresu latawców, bo to nie na rękę producentom. Projektantom płaci producent...

Co do sprawdzonych metod to ja na pewno za mało pływałem w takich warunkach, aby pisać o sprawdzonych metodach.
Niewiele jest takich dni z kopami nad morzem.
Jak zwykle podstawa to opływanie w szkwałach co pozwala czytać wiatr i przewidywać jego zachowania.
Do tego dobrze wytrymowany latawiec (uprząż) i bar z dużym zakresem oraz wszechstronne skrzydło.
Chyba nic mądrzejszego nie napiszę.


12 gru 2020, 20:11
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software, customized by DziennikLotow.pl
Partnerzy serwisu: Bus-Ekspert.pl | Bus-Owners.com.
Korzystając z forum akceptujesz Regulamin.