Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Trapez - lędźwiowy czy biodrowy? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 cze 2015, 00:21
Posty: 189
Lokalizacja: Kg
Podziękował: 15
Podziękowano: 9
Imię i nazwisko: Kuba Wolański
Cytuj
Jak wygląda wpływ rodzaju trapezu na pozycję na foilu?
W jakich wolicie pływać?

Po ostatnich sesjach na desce race na Resku zastanawiam się nad przejściem na trapez biodrowy. Na rejsie niewypowiedzianie łatwiej wejść w pozycję. Na TT nie robi mi to wielkiej różnicy poza tym ze nie mam trapezu pod pachami.


19 sie 2016, 23:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2013, 12:30
Posty: 3530
Lokalizacja: West Coast
Podziękował: 292
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Marek Rowiński
Cytuj
Lędźwiowy zawsze będzie dawał poczucie większej wolności. Nie krępuje jak siedzący (zwykle).

Jednakże ma swoje wady a główna jest to że po latach ostrego pływania morduje kręgosłup.
Jak się ma 20 lat to nikt o tym nie myśli i nie czuje.
jak się ma 30 i dużo pływa zaczyna się to zauważać.
Po 40-tce to już raczej codzienność pływać w siedzącym.
Oczywiście jak ktoś pływa rekreacyjnie parę razy w roku to może tego efektu nie odczuwać do śmierci.

Jak przesiadłem się na zawodowy rejsing to nie miałem wyjścia - od razu przeszedłem na siedzący.
Teraz tak się przyzwyczaiłem, że czasami idąc na wave nie zmieniam trapezu.

Dodatkowe plusy siedzącego:
- łatwiejszy dostęp do knagi/regulacji depowera,
- zaawansowany rajder potrafi obniżyć dolny zakres latawca poprzez pracę biodrami czego nie da się zrobić na lędźwiowym (wychylając dupę na wiatr przyspieszamy latawiec idący z dołu do góry),
- łatwiejsza pompa wprowadzająca deskę w lewitacje (ponownie praca biodrami).

Dodam jeszcze że trapez trapezowi nierówny. Sa siedzące które ważą 1,5kg i takie co 400gr. Wiadomo, który będzie lepszy :)


24 wrz 2016, 11:05
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 cze 2015, 00:21
Posty: 189
Lokalizacja: Kg
Podziękował: 15
Podziękowano: 9
Imię i nazwisko: Kuba Wolański
Cytuj
Tydzień temu sobie sprawiłem biodrówkę, po kilku sesjach wiem, że raczej nie wsiądę już na foila z lędźwiowym. Z kolei na wavówce nie wygodnie na niskim.
Dodatkowo na siedzącym bodydragi są przyjemniejsze, a wchodzenie w dechę trochę łatwiejsze, dzięki niżej przyłożonej sile mniej się człowiek zanurza.

Po zmianie trapezu przez 30min miałem zaburzoną równowagę w lewitacji i waliłem gleby na zwrotach. Potem nastąpiło ogarnięcie.

BraCuru napisał(a):
Lędźwiowy zawsze będzie dawał poczucie większej wolności. Nie krępuje jak siedzący (zwykle).

Co ciekawe mam dokładnie odwrotne uczucie, miedzy innymi dlatego zmieniłem, że w siedzącym mam cała górę wolną i nic mnie nie krępuje a lędźwiowy gniótł, dusił cisnął i podjeżdżał. Kwestia indywidualna?

BraCuru napisał(a):
- zaawansowany rajder potrafi obniżyć dolny zakres latawca poprzez pracę biodrami czego nie da się zrobić na lędźwiowym (wychylając dupę na wiatr przyspieszamy latawiec idący z dołu do góry),

Nie zgodzę się w pełni, mi się to udawało całkiem skutecznie na lędźwiowym 8-) (Ale wiadomo na biodrówce jest wydajniej i łatwiej)

PS trzeba pilnować pasków pachwinowych i mocno je zaciskać. Po pierwszym założeniu miałem je za luźno i jak po glebie jajko się dostało pod to było :shock:


24 wrz 2016, 19:21
Zobacz profil

Dołączył(a): 26 sie 2015, 08:19
Posty: 176
Lokalizacja: Iława
Podziękował: 13
Podziękowano: 10
Cytuj
Konkretnie jaki model???


29 lip 2020, 07:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 maja 2017, 23:04
Posty: 684
Lokalizacja: Düsseldorf, Poznań, Palma de Mallorca
Podziękował: 38
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Cesar August jr.
Cytuj
Ech, akurat ten temat właśnie jest u mnie na tapecie. Ostatnio miałem okazję pływać 10 dni na foilu bez pianki i trapez lędźwiowy ocierał mnie do krwi pod żebrami, tak że musiałem zakładać ponownie coś pod trapez. I zaczynam zastanawiać się również nad trapezem siedzącym. Jakoś rok temu miałem złamane żebro i nie mogłem latać w lędźwiowym trapezie i w tym czasie przez chwilę używałem trapez siedzący. Nie był jakiś szczególny ale dawał radę.

Teraz ponownie zastanawiam się nad takim trapezem. Nie wiem kompletnie co wybrać. Ostatnio takie trapezy kupowałem na WS w roku 1997 pewnie. Później już tylko lędźwiowe trapezy.

Zastanawiam się tylko jak to będzie z takim trapezem w moim przypadku. Nie pływam na race tylko na Moses W679/483 lub na W550/325 (fluente) lub na Onda. Nie wiem, czy będzie właśnie nadawał się na fale? Ale przede wszystkim, czy będzie się nadawał do skoków na W550. Zacząłem robić Board Offy, One Footery, Front Rolle i chcę spróbować dalszych tricków i nie wiem jak do takich rzeczy przydaje się trapez siedzący?

Jaki trapez wybrać, żeby był wygodny i miał slider.

Pamiętam również historie z początku Kiteboardingu z roku 2000 jak mnie paski pod udami pociągnęły nie tam gdzie trzeba :-) Może nowe trapezy siedzące nie sprawiają już takich kłopotów?

Poradźcie co wybrać :-) Dzięki z góry za podpowiedzi!


29 lip 2020, 14:40
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2013, 12:30
Posty: 3530
Lokalizacja: West Coast
Podziękował: 292
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Marek Rowiński
Cytuj
Czarku - z doświadczenie wksu. Większość pływa na siedzących.
Osobiście od lat używam NP Race.
https://surfmix.com/trapez_neil_pryde__ ... SEQAvD_BwE
Jest wystarczająco wygodny, w miarę wytrzymały i przede wszystkim lekki. Ty podróżujesz dużo więc na pewno docenisz.
Jego wytrzymałość poprawiam od razu po kupnie Siką:
viewtopic.php?f=5&t=851&p=5546&hilit=sika#p5546
Pływam na nim wszystko.
Pierwsze sesje prawdopodobnie będą dziwne ale potem powinno być OK.

Do wyboru jest sporo trapezów.
https://surfshop24.de/unifiber-race-sea ... rapez_1932
https://www.nykitecenter.com/products/m ... st-harness
dakine, ion itd.

Slider sam możesz sobie zrobić.


30 lip 2020, 09:31
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 maja 2017, 23:04
Posty: 684
Lokalizacja: Düsseldorf, Poznań, Palma de Mallorca
Podziękował: 38
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Cesar August jr.
Cytuj
Marku, dziękuję za podpowiedzi. Powiedz mi jeszcze jakiego rozmiaru używasz? Na fotce nie mogę się dopatrzeć.


30 lip 2020, 11:20
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2013, 12:30
Posty: 3530
Lokalizacja: West Coast
Podziękował: 292
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Marek Rowiński
Cytuj
Small. ale warto przymierzyć sobie jak masz szansę np zamówić dwa M i S i odesłać niepasujący


30 lip 2020, 17:26
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software, customized by DziennikLotow.pl
Partnerzy serwisu: Bus-Ekspert.pl | Bus-Owners.com.
Korzystając z forum akceptujesz Regulamin.