Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
zmiana latawców - prośba o radę 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 01 cze 2020, 13:11
Posty: 18
Podziękował: 1
Podziękowano: 1
Cytuj
cześć. dziwny to temat na pierwszy post na FOILforum ;) na dniach mam nadzieję zacząć uczyć się śmigać na foilu, jednak w czasie ostatniej czterodniówki w gdańsku naszły mnie przemyślenia, które nie dają mi spokoju.

parę lat temu zaopatrzyłem się w zestaw rrd addiction mk4 (9 13 18). oczywiście z deską race, której nigdy nie użyłem ;) wtedy jednak ściganie mi się wizualnie podobało i chciałem spróbować. teraz pływam bardzo sporadycznie, tylko przy dobrej prognozie na tt, używam głównie 9 i 13.

ostatni warun w gdańsku był mocny i kopiący. niestety addiction niezbyt dobrze odpuszczają szkwały, a dodatkowo w nieumiejętnych rękach (moich) zbyt mocne odpuszczenie baru przy kopie powoduje spierdzielenie kita do krawędzi okna->brak mocy->kręcenie ósemki żeby cofnąć kita. przez to w czasie gdy inni mają super pływanie ja często walczę ze zbyt trudnym dla mnie sprzętem.

tak więc powiedziałem sobie dość. pierwotnie miałem plan nauczyć się foila na tym co mam i wtedy ewentualnie zmienić latawce. teraz sprawa się delikatnie komplikuje.

które podejście jesteście skłonni mi polecić? ważne parametry: zawodnik 110kg, interesuje mnie tylko przyjemne, rekreacyjne pływanie lewo-prawo w "optymalnych" warunkach: wykluczam zarówno totalny lightwind z ryzykiem dryfowania oraz orkany. pływam głównie na akwenach zafalowanych/zaczopowanych (gdańsk), czasami flat, czasami fale (sal), ale nie interesuje mnie zupełnie wave (z fali najbardziej lubię płaskie na jej plecach).

1) zestaw pompowańców one-strut 8-12-15 powinno pokryć cały możliwy dla mnie zakres. tylko czy w przypadku zbyt mocnego wiatru da się na takich latawcach pływać jakkolwiek na tt?
2) flysurfer soul. polecany jest tu komplet 8-15 ;) jednak obawiam się, że przy mojej wadze w optymalnym do nauki wietrze 8 to będzie za mało a 15 za dużo... może jeden latawiec na początek (12?) a później wymiana na 8-10 i 15? wymiana sprzętu zawsze jest problematyczna. jednoczesna nauka foila i latawca też może nie być trywialna. dodatkowo - czy w moim przypadku komórki mają jakikolwiek sens? pompowaniec nie wystarczy?
3) dowolny łatwy latawiec freeride, bandit czy inny eleveight rs. 10 i 14 powinno pokryć większość zakresu, pozbawione wad one-strutów, działa z tt, w razie W da radę na fali...
4) a może jednak zacisnąć zęby i nauczyć się na tym co mam?

dajcie proszę znać co myślicie :)


01 cze 2020, 19:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2013, 12:30
Posty: 3530
Lokalizacja: West Coast
Podziękował: 292
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Marek Rowiński
Cytuj
kowal napisał(a):
2) flysurfer soul. polecany jest tu komplet 8-15 ;) jednak obawiam się, że przy mojej wadze w optymalnym do nauki wietrze 8 to będzie za mało a 15 za dużo... może jeden latawiec na początek (12?) a później wymiana na 8-10 i 15? wymiana sprzętu zawsze jest problematyczna. jednoczesna nauka foila i latawca też może nie być trywialna. dodatkowo - czy w moim przypadku komórki mają jakikolwiek sens? pompowaniec nie wystarczy?
4) a może jednak zacisnąć zęby i nauczyć się na tym co mam?

Te NRD trochę pamiętam i one mają już 8 lat więc kontynuacja to raczej marnowanie czasu. Tym bardziej że nie jesteś zachwycony.
one nigdy nie były łatwe.
One-strut nie wypowiadam się.
Napiszę o Soulach tylko.
Zestaw 15 & 8 dla 110kg rajdera to raczej dobry wybór.
Na początku musiałbyś otrzaskać się z Soulem na TT a po sezonie miałbyś 2 latawce na zakres 10-30kts.
No i do tego bardzo dobre latawce do fojla.
Jeśli kupisz Soul 12m to będziesz miał problem w przyszłości z kolejnym quiverem biorąc pod uwagę, że chcesz pływac rekreacyjnie.
Soul12 m dla Ciebie to będzie zakres 12-20kts na TT i 10-18kts na fojlu.
A z czasem jakbyś używał krótkich linek to zwiększa się mocno górny zakres ale to jest długotrwała droga.

Jeśli kupisz S15 to musiałbyś się na nim uczyć w idealnych warunkach -12-14kts na płaskiej wodzie.
Z prawie każdą sesją mógłbyś rozszerzać ten zakres odrobinę.
ważna jest cierpliwość i dopasowanie wiatru do pierwszych sesji aby nie zbić swego ego za mocno ;)


02 cze 2020, 14:56
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): 01 cze 2020, 13:11
Posty: 18
Podziękował: 1
Podziękowano: 1
Cytuj
BraCuru napisał(a):
Te NRD trochę pamiętam i one mają już 8 lat więc kontynuacja to raczej marnowanie czasu. Tym bardziej że nie jesteś zachwycony

właśnie uświadomiłeś mi, że mam je już 6 lat :D tyle właśnie zajęło mi zorientowanie się, że to nie dla mnie ;) dlatego jest dla mnie ważne, żeby tym razem pójść "w pewniaka"...

w dużym skrócie: sugerujesz, aby zaopatrzyć się w pierwszej kolejności w s15 i s8 dokupić dopiero gdy się nauczę foila. obawiam się jednak wąskiego przedziału 12-14. czy s15 ma rzeczywiście tak dobrą górę, żeby dało się uczyć jego obsługi na tt na brzeźnie z 12 podstawy i kopami do 20? (może trochę przesadziłem, nie 20 a 18)

dodatkowo: w przypadku takiego amatorskiego smyrania się lewo-prawo poza dużo szerszym zakresem czy takie komórki mają jakieś zalety nad freeridowym pompowańcem? serio - zależy mi tylko na tym, by przyjemnie pływać. sprawność w płynięciu pod wiatr nie ma dla mnie żadnego znaczenia - wszak sam foil robi tu ogromną różnicę w stosunku do tt.

ps. nie odbierz tego jako marudzenie albo szukanie dziury w całym - jestem prawie przekonany aby postąpić zgodnie z Twoją radą ;)


02 cze 2020, 21:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2013, 12:30
Posty: 3530
Lokalizacja: West Coast
Podziękował: 292
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Marek Rowiński
Cytuj
kowal napisał(a):
w dużym skrócie: sugerujesz, aby zaopatrzyć się w pierwszej kolejności w s15 i s8 dokupić dopiero gdy się nauczę foila. obawiam się jednak wąskiego przedziału 12-14. czy s15 ma rzeczywiście tak dobrą górę, żeby dało się uczyć jego obsługi na tt na brzeźnie z 12 podstawy i kopami do 20? (może trochę przesadziłem, nie 20 a 18)



Tutaj masz oficjalną tabelę:
Obrazek
Z mojego doświadczenia górny zakres S15 to podczas pierwszej sesji około 14kts.
Po 2 latach zdarzyło mi się przy rosnącym wietrze powyżej 20kts zmienić z S8 na S15 dla lepszej zabawy i windy.
Górny komfortowy zakres S15 na bardzo krótkich linkach to 25kts dla prosa.
Przy 30kts zaczyna robić się już niebezpiecznie dla każdego.
Z twoją wagą dałbyś radę przy 20kts ale proszę nie na pierwszych sesjach.
Wybierałbym sobie wschodnie i NE wiatry w Brzeźnie na pierwsze próby z Soulem.

Cytuj:
dodatkowo: w przypadku takiego amatorskiego smyrania się lewo-prawo poza dużo szerszym zakresem czy takie komórki mają jakieś zalety nad freeridowym pompowańcem? serio - zależy mi tylko na tym, by przyjemnie pływać. sprawność w płynięciu pod wiatr nie ma dla mnie żadnego znaczenia - wszak sam foil robi tu ogromną różnicę w stosunku do tt.

Już zapomniałem jak się pływa na dmuchanych i dlatego popytaj lokalesów co mają doświadczenie na obu typach.
Nie interesują mnie dmuchane kompletnie ale z drugiej strony słyszałem o paru osobach, które rzuciły freeride komórki i wróciły do dmuchanych.
nie ma jednej reguły a wiele składowych.
U mnie na spocie widoczny jest trend przechodzenia na komórki.

Może tutaj?
viewtopic.php?f=2&t=452&hilit=idealny


03 cze 2020, 07:55
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): 27 maja 2018, 18:59
Posty: 106
Podziękował: 7
Podziękowano: 9
Cytuj
Ja pływam na 15m soul i TT, pływałem na nim przy 25kts co prawda było już za grubo ale dało radę, komórki mają szerszy zakres niż dmuchawce. Dół ciężko mi ocenia bo w rewie nie ma stacji która by dobrze pokazywała wiatr, ta na hotelu skipper jest tak wysoko iż zawyża często pomiary ale już fajnie się skacze od 12kts przy 90kg wagi na moje oko.

Tak jak Bracuru pisze zacząłbym od 15m i warunków 12-16kts by oswoić się z startem latawce, najlepiej jakby Ci ktoś pokazał start i przygotowanie linkę. Ja często jeżdzę do Rewy odkąd mam komórkę bo nie muszę już cisnąc na 1/2 a mam bliżej, tam prawie codziennie ktoś jest z komórką i chętnie Ci wyjaśni co i jak.

Ogarnij sobie do komórki koniecznie bar z łatwa możliwością zmiany długości linke tak jak tej Force Control od FS mozna w minutę zmienić linki od podstawowych 17m do góry, ja mam 9m przedłużek co 3m skok.

Ciekawi mnie taki soul 8m przy 22-30kts ale trochę się boje, że latawiec będzie zachowywać się nieprzewidywalnie w mocnych szkwałach i kilka razy na Mauritusie 15m potrafiła mi się "złamać" i spaść do wody ale akurat mocno bujało troche było to scary ale później o dziwo latawiec ładnie wystartował z wody.

PS pływam tylko TT


03 cze 2020, 10:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2013, 12:30
Posty: 3530
Lokalizacja: West Coast
Podziękował: 292
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Marek Rowiński
Cytuj
Szatan napisał(a):
Ciekawi mnie taki soul 8m przy 22-30kts ale trochę się boje, że latawiec będzie zachowywać się nieprzewidywalnie w mocnych szkwałach i kilka razy na Mauritusie 15m potrafiła mi się "złamać" i spaść do wody ale akurat mocno bujało troche było to scary ale później o dziwo latawiec ładnie wystartował z wody.

Trochę się nie bój ;)
Na pewno zachowuje się lepiej niż dmuchany a przy fuckupie łatwo się odpala w takim wietrze.
Wymieniłem S8 na S6 żeby mieć właśnie z tego powodu komórkę na największe sztormy.
S8 na 9m linkach przy 40kts osiągał swój limit a ja wolałbym pływać komfortowo w takich warunkach.


03 cze 2020, 10:51
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): 27 maja 2018, 18:59
Posty: 106
Podziękował: 7
Podziękowano: 9
Cytuj
Twój syn chyba pływa na TT, próbował pływać na parapecie przy silnym wietrze na soul 8m?
Dmuchawce trochę są bardziej przewidywalne jak bardzo mocno szkwali bo mają sztywny szkwał a taka komórka jak pisałem może go stracić mi się to zdażyło z 2x właśnie na Maritusie.
Przy silnym wietrze komórka powinna oferować szerszy zakres niż LEI i oczywiście lepszy hangtime.


03 cze 2020, 11:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2013, 12:30
Posty: 3530
Lokalizacja: West Coast
Podziękował: 292
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Marek Rowiński
Cytuj
Junior chyba nie pływał na Soulu. Ja nie widziałem tego przynajmniej.
Próbował rejsowe komórki jedynie z tego co pamiętam.
Poza tym on ma inny target w pływaniu na TT niż większość.

Może jestem już total zboczony ale soule wydają mi się bardziej przewidywalne w powietrzu niż dmuchane.
Fakt, że przed Soulami pływałem na Apollo a te potrafiły łamać się w mocnych szkwałach i na pewno było to częściej niż na Soulach


03 cze 2020, 11:12
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 cze 2013, 13:16
Posty: 300
Lokalizacja: Sopot
Podziękował: 66
Podziękowano: 18
Imię i nazwisko: Filip
Cytuj
Ja bym opinie fanatyków soula traktował z lekkim dystansem ;)
Jeżeli myślisz o Soulu to go chyba łatwiej w Trójmieście przetestować niż niejedne pompowańce. Zadzwoń do Arka Kusalewicza - jeździ z nimi na prognozy i udostępnia do testów. Na pewno pozwoli Ci też je trochę potaplać i sprawdzić restart.



03 cze 2020, 11:40
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2013, 12:30
Posty: 3530
Lokalizacja: West Coast
Podziękował: 292
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Marek Rowiński
Cytuj
feel napisał(a):
Ja bym opinie fanatyków soula traktował z lekkim dystansem ;)
Jeżeli myślisz o Soulu to go chyba łatwiej w Trójmieście przetestować niż niejedne pompowańce. Zadzwoń do Arka Kusalewicza - jeździ z nimi na prognozy i udostępnia do testów. Na

Też nie ufam żadnym fanatykom więc słuszna uwaga! :clap:
Testy są OK ale pod warunkiem idealnych warunków i popływania co najmniej 2-3h ale najlepiej 2-3 dni.
Sam wiesz jak nowe freeridowe komórki są inne od dmuchanych i starych komórek.
Ileż razy przerabiałem kolegów co brali Soula na 2-3 halsy, nic im nie wychodziło poza utopieniem latawca i natychmiast stawali się ekspertami od zniechęcania do nich.
Wina zawsze po stronie latawca hahaha...

jednak słyszałem o dwóch przypadkach fojlarzy w Polsce co powrócili do dmuchanych po sezonie z Soulami lub Hyperlinkami.


03 cze 2020, 12:01
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software, customized by DziennikLotow.pl
Partnerzy serwisu: Bus-Ekspert.pl | Bus-Owners.com.
Korzystając z forum akceptujesz Regulamin.