Odpowiedz w wątku  [ Posty: 213 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 22  Następna strona
Przerabianie barów pod foila 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lis 2015, 16:33
Posty: 65
Podziękował: 0
Podziękowano: 4
Imię i nazwisko: Adam Ramczyk
Cytuj
piotrbyku napisał(a):
Ramadam napisał(a):
Witam,

Nurtuje mnie wciaz temat przelozen na bloczkach. Wedlug mnie przy dwoch bloczkach po przeciwnej stronie przelozenie bedzie 2:1 ( nie 3:1), czyli wyciagniecie metra linki spowoduje skrocenie talii o pol metra ( spojrzcie na rysunki ponizej).
Ponadto wydaje mi sie, ze przy zastosowaniu dwoch bloczkow po tej samej stronie na dwoch osobnych linkach przelozenie bedzie rowniez 2:1, czyli wyciagniecie falu o metr skroci talie o pol metra ( nie jestem pewien, trzeba by to sprawdzic empirycznie). Jedyna roznica wedlug mnie jest taka, ze przy stosowaniu dwoch bloczkow po przeciwnej stronie ale na tej samej lince, mozna zciagnac talie na maksa ( az bloczki sie zetkna ze soba). Przy bloczkach na dwoch roznych linkach przy zaciaganiu falu, bloczki sie rozjezdzaja. W praktyce wiec aby uzyskac ten sam depower przy zastosowaniu bloczkow po tej samej stronie na roznych linkach, talia musi byc o dwa razy dluzsza ( metrowa talie skrocimy maksymalnie do pol metra, podczas gdy metrowa talie z bloczkami na tej samej lince mozemy skrocic do zera).
Mysle dobrze czy sie myle?



Mylisz się ma bank .

dwa bloczki - czyli trzy linki np. każda po metrze - fał aby to zaciągnąć do zera będzie miał 3 metry czyli 3:1 . zreszta teoria teorią , wczoraj sprawdziłem i tak jest . W twoich rysunkach jest błąd - bo one nie oddają tego co my mamy , brak knagi , czyli tak jakby brak jedenj linki - czyli na twoim rysunku dwa bloczki bez knagi to tylko dwie liny więc 2:1 , jakbyś dodał knagę to były by 3 linki czyli 3:1. knaga to jakby dodatkowy bloczek , bo można zamiast knagi zamontować bloczek i to podstawić do twego wzoru uff


Tak masz racje, uklad, z dwoma bloczkami po przeciwnych stronach uzyty do depawerowania kita to 3:1, choc obecnosc knagi lub jej brak chyba nie ma tu znaczenia. Liczy sie czy poczatek liny podlaczony jest do podnoszonego (lub przyciaganego) ciezaru, czy do stalego nieruszajacego sie punktu. Ten sam uklad (ilosc bloczkow i liny) moze sie roznic sila przelozenia zaleznie jak jest podczepiony ( jak na pierwszym rysunku)
Tak wiec jakbys ta sama talie podczepil od gory do nieruchomej belki I sie na niej podciagal to by byl uklad 2:1 (rys 2)
Skoro zas ciagnac za fal przyciagasz latawiec do siebie to jest 3:1 (uklad jak na rysunku 3 tylko jakby odwrocony do gory nogami)


Załączniki:
Komentarz: Systemy 1:1 i 2:1 przy tej samej ilosci bloczkow i liny
Pulley systems.png
Pulley systems.png [ 88.31 KiB | Przeglądane 5952 razy ]
Komentarz: System 2:1,
Pulley system 2 to 1.png
Pulley system 2 to 1.png [ 24.98 KiB | Przeglądane 5952 razy ]
Komentarz: System jak w talii przy barze tylko do gory nogami (3:1)
Pulleys 3 to 1.png
Pulleys 3 to 1.png [ 46.98 KiB | Przeglądane 5952 razy ]
28 paź 2018, 14:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2018, 18:25
Posty: 293
Podziękował: 4
Podziękowano: 32
Cytuj
:-) na rysunku 3 ciagnac 10 cm prz6ciagniesz bloczki do siebie o 5 cm . Knaga / bloczek /jest bardzo wazna . Jsszxze raz linki miedzy bloczkami maja 1 m i przelicz to na rysunku 3 u ciebie bedzie to 2 metry a nie trzy , brakuje trzeciego odcinka

Obrazek

sorky za taki sobie rysunek mam wykształcenie humanistyczne i przepraszam wszystkich inż.:-)


28 paź 2018, 15:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2013, 12:30
Posty: 3530
Lokalizacja: West Coast
Podziękował: 292
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Marek Rowiński
Cytuj
uff. Panwie dzięki bo już odgrzebywałem fizykę klasa 7 ;)
Teraz mam już potwierdzenie teorią i praktyką. Herezji nie siejemy 8-) i wygląda na to, że wspólnymi siłami to na Marsa polecimy ;)

Piotr - absolutna zgoda że knaga jest istotna. Bez knagi siły rozkładałyby się mniej korzystnie.
Ale, ale....
...do zaciągnięcia fału potrzebna jest siła połowę mniejsza niż ta występująca na linkach nośnych. Jeśli siła na nośnych jest 100N to na fale będzie 50N. Zgadza się? czy jednak herezje?
Osobiście wydawało mi się, że potrzebuję mniejszej siły do zaciągnięcia depowera niż przy przełożeniu 2:1.
W takim razie czy system Flysurfera 4:1 z bloczkami po przeciwnej stronie (3 bloczki) będzie potrzebował siły tylko 25N?

Teraz sprawdźcie czy dobrze to podsumowałem.
Układ talii z dwoma bloczkami po przeciwnych stronach, długość talii 40cm, siła na linkach nośnych 100N:
- przełożenie 3:1
- w celu maksymalnego zdepałerowania talia wymaga wyciągnięcia 120cm fału (bez uwzględnienia wysokości bloczków)
- siła na trzech linkach talii zmniejsza się do 33N,
- talia skraca się na całej długości w przeciwieństwie do aktualnego standardu race gdzie połowa długości talii jest jałowa.
- siła potrzebna do zaciągnięcia fału wynosi ??N


28 paź 2018, 15:46
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lis 2015, 16:33
Posty: 65
Podziękował: 0
Podziękowano: 4
Imię i nazwisko: Adam Ramczyk
Cytuj
Jak sama nazwa wskazuje uklad 3:1 zmniejsza sile potrzebna do wyciagniecia falu o 3 razy, czyli przy sile poczatkowej 100N bedzie to 33N.

Nie zgadzam sie natomiast co do knagi. Fal ciagniemy w dol z taka sama sila czy on przechodzi przez knage czy nie. W tym przypadku ona dziala tylko do zaczepienia linki ( jakie ma znaczenie dla sily wymaganej do ciagniecia falu czy ona przechodzi przez knage czy nie? ). Co innego jakbysmy line przeciagnieta przez szekle ciagneli do gory, wtedy faktycznie dzialalaby jak bloczek i zmieniala uklad sil.


28 paź 2018, 16:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2018, 18:25
Posty: 293
Podziękował: 4
Podziękowano: 32
Cytuj
:-) dla mnie najwazniejsze że działa


28 paź 2018, 18:26
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 sie 2016, 18:00
Posty: 113
Lokalizacja: Gd
Podziękował: 11
Podziękowano: 15
Imię i nazwisko: Daniel Klasa
Cytuj
łatwo sobie wszystko poukładać, jeśli pamietamy o jedej zasadzie:

Liny po obu stronach bloczka sa zawsze równo obciążone. (Pomijamy sprawnosc bloczka) to właśnie swoboda obrotu bloczka powoduje że ciężar rozlozy sie rownomiernie na obu końcach przeciagnietej przez bloczek liny.

Teraz latwo wyjaśnić oba przypadki:
Załącznik:
talia.jpg
talia.jpg [ 29.08 KiB | Przeglądane 5921 razy ]

Przypadek 1 (4:1) po lewej
Zakladamy że lina nośna (1T) ciagnie górny bloczek z siłą 100kg. Ponieważ obciążenie tego bloczka równowrza 2 rowno obciążone liny tzn ze kazda z nich dźwiga po 50kg. Ale na końcu jednej z nich jest kolejny bloczek, ktory znowu rozkłada obciazenie na 2 liny, w tym jedna to fał. Obciążenie 50kg znowu dzieli sie na 2, wiec fał obciążony jest w naszym przypadku 25kg.
100kg/25kg=4 zatem ten układ to przełożenie 4:1

Przypadek 2 (3:1) po prawej
Pamiętając o podstawowej zasadzie łatwo zauważyć, że obciążenie górnego bloczka jak i dolnego dzieli obciążenie np 100kg równo na 3 liny, więc mamy 3:1. We flysurferze ostatnio dopiero zauważyliśmy, że lina depowera przechodzi dodatkowo jeszcze raz przez górny bloczek (jest podwójny) wiec sile 100kg równoważne 4 liny zatem są 4x mniej obciążone wiec po 25kg? Stad 4:1

Mam nadzieję, że pomogłem
Pozdrawiam serdecznie


28 paź 2018, 20:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2018, 18:25
Posty: 293
Podziękował: 4
Podziękowano: 32
Cytuj
a więć po wielkich trudach ustaliliśmy co i jak - Nobla nie dostaniemy ale satysfakcja jest :-)

a teraz co nam to daje


Obrazek
Plusy
- mozliwość zastosowania krótszych linek deepowera - przy tym samym skoku regulacji
-krótszy fał 3:1

Obrazek

plusy
- miejsze siły -trochę .
-łatwy do wykonania - wbrew pozorom

Minusy
- dłuższy fał
- ograniczona regulacja deepowera .

w układzie 3:1 cału układ deepowera 50 cm da nam regulację jak w 4:1 - 1 metrowy :o

podobnie z fałem aby uzyskać regulację 50 cm w układzie 3:1 fał wyciągnięty na max = 1.5 m w 4:1 = 2 metry .

ciężki wybór :roll:

Jeden bar mam na 4:1 drugi 3:1 i nie wiem co wolę :-)


29 paź 2018, 09:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2018, 18:25
Posty: 293
Podziękował: 4
Podziękowano: 32
Cytuj
Obrazek

linki , bloczki , a ważny jest też drążek baru teraz , ma byc taki :-)


29 paź 2018, 16:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 lis 2015, 16:33
Posty: 65
Podziękował: 0
Podziękowano: 4
Imię i nazwisko: Adam Ramczyk
Cytuj
Rzeczywiscie trudny wybor. Ja od kilku lat uzywam dwoch barow 2:1 ( z jednym bloczkiem u gory) i jednego 4:1. I tez nie wiem co lepsze. Jedyne co mnie denerwuje w obu, ze wszystkie linki ktore do tej pory uzywalem do tworzenia talii po kilkadziesieciu godzinach na wodzie zaczynaja slizgac sie na knadze ( przestaja sie dobrze blokowac). Tak wiec mam pytanie do uzytkownikow bezoplotowej dyneemy 4 mm wspomnianej przez Bracuru na pierwszej stronie tego watku. Tez macie z nia taki problem, czy nie?


30 paź 2018, 07:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2013, 12:30
Posty: 3530
Lokalizacja: West Coast
Podziękował: 292
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Marek Rowiński
Cytuj
Nie macie.
Za to macie problem jak dyneema jest sucha to nie da się jej utrzymać w ręku. Ślizga się. Muszę ją moczyć, aby tego uniknąć.
Poza tym fał może być z najtańszej liny szotowej :idea: Użyłem dyneeme bo mi został kawałek.
A jaka masz knagę? Może pora ją wymienić lub przynajmniej potraktować młotkiem - dwa mocne uderzenia i powinna ponownie działać.
Każda knaga aluminium rozchodzi się na boki i trzeba ją raz w sezonie potraktować młotem.
Jeśli to nierdzewka lub węgiel to gorzej.


30 paź 2018, 10:20
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 213 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 22  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software, customized by DziennikLotow.pl
Partnerzy serwisu: Bus-Ekspert.pl | Bus-Owners.com.
Korzystając z forum akceptujesz Regulamin.