Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Suchar czy Neopren na Winga? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 maja 2017, 23:04
Posty: 684
Lokalizacja: Düsseldorf, Poznań, Palma de Mallorca
Podziękował: 38
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Cesar August jr.
Cytuj
Zimne dni zbliżają się wielkimi krokami i zanim się obejrzymy woda będzie miałą 7 stopni a powietrze 8. Brrrr.

Zastanawiam się nad sucharem na Winga.

Na Wingu w zasadzie nie używamy trapezu. Tzn, można ale nie trzeba. Na wingu również inaczej wpada się do wody jak na KF, inaczej się startuje i leży w wodzie.

W związku z powyższym może taki suchar nadaje się lepiej na Winga niż taka pianka neoprenowa?

Na KF i wcześniej na KS nie wchodziło to dla mnie w rachubę, bo jednak dobrze dopasowany trapez był chyba największa przeszkodą w pływaniu w sucharze.

Jak myślicie, czy taki suchar sprawdzi się lepiej jak pianka na Wingu. Ma może już ktoś jakieś doświadczenie w tym temacie?


30 sie 2021, 11:09
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): 27 maja 2018, 18:59
Posty: 106
Podziękował: 7
Podziękowano: 9
Cytuj
Masz jakieś złe doświadczenia z sucharem? Mam od zeszłej zimy swój pierwszy suchar Ocean Rodeo Heat 2 i bardzo sobie chwale, pływałem z nim jeszcze 1 maja.
Nie rozumiem za bardzo argumentów o ograniczania ruchów? Zakładam i zdejmuje w minute i mam pod spodem ciepłe suche ubrania a walka z pianką to koszmar w zimę.
Nowa wersja Heat 3.0 ma neoprenowe gizy na rękawach i szyje co wygląda na jeszcze fajniejsze rozwiązanie niż ten latex.


28 wrz 2021, 07:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 maja 2017, 23:04
Posty: 684
Lokalizacja: Düsseldorf, Poznań, Palma de Mallorca
Podziękował: 38
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Cesar August jr.
Cytuj
Nie mam żadnego doświadczenia z sucharami. Tylko to co przeczytam, zasłyszę i zobaczę na plaży. Kilku kolegów miało jakieś doświadczenie i zrezygnowali po sezonie, bo czuli się w tym niewygodnie. Co do zdejmowania mokrej pianki neo w zimę to masz rację. Tragedia. To między innymi powód dlaczego pytam o suchary. Może na wingu są wygodniejsze niż na kite. Zaraz zobaczę jak wygląda ten Heat 3.0.


28 wrz 2021, 15:21
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2013, 12:30
Posty: 3530
Lokalizacja: West Coast
Podziękował: 292
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Marek Rowiński
Cytuj
Przerobiłem 3 suchary i raczej do nich nie wrócę ze względu na niskie poczucia bezpieczeństwa w stylu jakim pływam (long distance).
Temat mocno przerabiany na innych forach. Są zwolennicy i przeciwnicy.
Przede wszystkim pianki mają zawsze pływalność a suchary czasami mogę utopić.

Wydawałoby się 10 lat temu że suchary zaczną wypierać pianki a jednak tak się nie stało.
Może dlatego, że od paru lat pianki są kosmicznie wygodne, elastyczne i świetnie chroniące przed wychłodzeniem.

Surferzy nie używają sucharów a dla nich aspekt bezpieczeństwa jest trzeciorzędowy.

Nurkowie za to używają sucharów a dla nich bezpieczeństwo jest priorytetem.

I jak być tu mądrym?

Zgaduję, że w wingu suchary będą podobnie popularne jak w kajcie.


28 wrz 2021, 15:47
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2013, 09:39
Posty: 399
Podziękował: 0
Podziękowano: 37
Cytuj
Dawno dawno temu napisałem taką recenzję
http://www.kiteforum.pl/forum/viewtopic.php?f=4&t=21581&hilit=suchy+bolo
Obecnie mam piankę, ale może kiedyś wskoczę znowu w suchara.
Ostatniej zimy kumple ze spotu pływający na KF pokupowali sobie suchary i sobie chwalą.
Na pewno jest super podczas przebierania ,bo jesteś suchy. Ja akurat od kilku sezonów jestem morsem i ten aspekt mam w dupie :lol:


29 wrz 2021, 06:45
Zobacz profil

Dołączył(a): 27 maja 2018, 18:59
Posty: 106
Podziękował: 7
Podziękowano: 9
Cytuj
od 2008 suchary sporo się zmieniły :D
Przede wszystkim OR suchary mają oddychający materiał w którym o ile nie ubierzemy czegoś z bawełny co zbiera wilgoć to mamy sucho ciepło i komfortowo. Dobra jest odzież termiczna jak na narty.

Jedyny dyskomfort do którego ja musiałem się przyzwyczaić to ciaśniejsze zapięcie trapezu (co winga nie dotyczy) bo trapez łatwiej podjeżdża.


BraCuru napisał(a):
Wydawałoby się 10 lat temu że suchary zaczną wypierać pianki a jednak tak się nie stało.
Może dlatego, że od paru lat pianki są kosmicznie wygodne, elastyczne i świetnie chroniące przed wychłodzeniem.


Znowu z tym wypieraniem, jednego przez drugie tak jak komorowce miały wyprzeć LEI i nic z tego. Suchary są przede wszystkim dużo droższe chodź analogicznie do porównania komórek i LEI, suchar powinien trwać dużo dłużej bo tam nic się nie zużywa a neopren traci swoje właściwości, dość szybko nawet po dwóch sezonach nadaje się do wymiany lub użytku w cieplejszy warunkach.

Suchary wyglądają "less cool" są droższe i teoretycznie jak przetniesz materiał to woda może się nalewać do środka.
Plus to łatwiej ubrać i zdjąć, można nawet przyjechać z rozpiętym sucharze i w nim później autem wrócić. Na wodzie jest ciepło i sucho jak się dobrze zaponie i ubierze.
Do suchara warto mieć kamizelkę ale to chyba powinni wszyscy mieć nawet do pianki.

Część osób pływa w nurkowych sucharach i to też są kolejne kompromisy których nie ma w tych przeznaczonych pod kite,

Ja pływałem tylko na TT w sucharze bo w zimnych miesiącach nie chce ryzykować niepotrzebnie wchodzenia na wodę gdzie nie mam dna, wiosna lato można poudawać spławik przez godzinę ale zima to nie dla mnie.

Nasza ulubiona Laurie dobrze opisuje różnice, na innych filmikach z ich kanału ludzie wspominają, że żałują iż nie kupili suchara dużo wcześniej...



29 wrz 2021, 07:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 maja 2017, 23:04
Posty: 684
Lokalizacja: Düsseldorf, Poznań, Palma de Mallorca
Podziękował: 38
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Cesar August jr.
Cytuj
Minęły kolejne 3 lata od ostatniego postu na temat suchara do wingfoila.

Ponownie zastanawiam się nad sucharem. W sumie za sprawą znajomego na spocie, który właśnie lata w sucharze na wingu.

W międzyczasie pianki są jeszcze lepsze od poprzednich i aktualnie mam Manera Magma 6/5 Hoodie i O'Neill Blueprint 5/4. Obie z najwyższej półki. W sumie są bardzo dobre. Nie mogę narzekać. Są nowe. Noszone do tej pory po kilkanaście razy. Woda się jakoś tam dostaje. Przy silniejszym wietrze trochę się wychładzają. Nie wiem jeszcze na ile są trwałe, ale nie mam powodu do narzekania. Czy są wygodne. W sumie tak, ale są jednak grube. Woda dostaje się do nich przez szwy. Na razie jakieś krople. Nie jest tego specjalnie dużo. Przy glebach dostaje się czasami więcej wody.

Suchary do tej pory wyglądały dla mnie heavy, tak coś jak kombinezon narciarski. Sprawiały przynajmniej z wyglądu nieporęczną formę. Jakieś fałdy, dużo wszystkiego, ograniczały swobodę ruchu. Takie miałem wrażenie. Ale ta pianka, która ma mój znajomy wygląda dosyć skinny, dopasowana. Materiał jest cienki, lekki i widać, że pianka wygląda jak taki ortalionowy dres. Znajomy sobie ją chwali. Miał nawet jakąś awarię na wodzie. Przecięcie. Wody trochę się dostało, ale mówi, że nie było stresu. Wszedł na deskę, popłynął do brzegu. Reperacja jest dziecinnie prosta. Woda przez zamek i ściągacze mu się nie nalewa. Materiał oczywiście szczelny.

Jedyna różnica między znajomym, a mną jest taka, że ja latam jednak high speed na wingu w porównaniu do niego. Ostatnie dwa dni prędkości pod 50 km/h na lotce SK8 650, on lata na gongu 1500 i na desce 115 L, tak pewnie koło 30 km/h, ja na mniejszych deskach, 34, 38, 50L.

Zastanawiam się, czy przy takich prędkościach i wpadaniu, które na wingu boli bardziej niż na kitefoilu :-) woda jednak nie zacznie się wdzierać do środka?

Jak myślicie? Suchar nie jest jakiś super drogi. 350EUR to dużo taniej w porównaniu do tych ciężkich sucharów, które znam do tej pory.

W opisie suchara jest, że jest do SUP-Advance, a na supach nie rozwija się takich prędkości.

Dlaczego myślę o zmianie? Chyba głównie chodzi o przebieranie. Wprawdzie na spocie mamy Club House z ogrzewaniem, ale i tak, człowiek po 2-3h pływania jest mokry, piankę zakłada się i ściąga jednak trochę trudniej, nawet jak te nowe są o niebo lepsze od tych sprzed kilku lat. Mam wrażenie, że ten konkretny suchar daje więcej możliwości ruchu, niż moje pianki. Pod uwagę muszę jednak wziąć to, że pływam na deskach zatapialnych. nie mogę więc sobie wsiąść tak na deskę i popłynąć jak np. wiatru jest mniej. Z drugiej strony w zimę nie wychodzę na spot jak nie wieje jakaś petarda, więc startuję w kilka chwil.

Pływam po jeziorze, więc mam do brzegu w najgorszym przypadku max 500m. Nie muszę przejmować się jakimiś falami, prądami itp.

Pomocy :-)

Obrazek


Załączniki:
Komentarz: Suchar
Screenshot 2024-02-06 11.19.03.png
Screenshot 2024-02-06 11.19.03.png [ 221.22 KiB | Przeglądane 353 razy ]
06 lut 2024, 12:52
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2013, 12:30
Posty: 3530
Lokalizacja: West Coast
Podziękował: 292
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Marek Rowiński
Cytuj
a jaki to konkretnie model? Poza tym że na pewno mocno polsko-narodowy i SUP zaawansowany to nie znalazłem info ;)

Ostatnio pływam tylko w hybrydzie WIP na SUP & kite. Jestem zadowolony i myślę, że z czasem będzie tego więcej i będzie to jeszcze bardziej przemyślane i dopracowane.
Obrazek


06 lut 2024, 13:02
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 maja 2017, 23:04
Posty: 684
Lokalizacja: Düsseldorf, Poznań, Palma de Mallorca
Podziękował: 38
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Cesar August jr.
Cytuj
To jest dokładnie ten mode:

https://www.amazon.de/Dry-Fashion-Herren-Trockenanzug-SUP-Advance/dp/B07BGDMYM7/ref=cm_cr_arp_d_product_top?ie=UTF8&th=1&psc=1

A który to jest twój model? Bo też nie mogę znaleźć?


06 lut 2024, 14:14
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2013, 12:30
Posty: 3530
Lokalizacja: West Coast
Podziękował: 292
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Marek Rowiński
Cytuj
Dzienks.
Ten patriotyczny suchar wygląda na bardzo lekki. Ciekawy jestem doznań.
Mega tani.
I chyba nie będzie szczelny przy dużych prędkściach.

Moja hybryda:
https://www.forward-wip.com/produit/hybrid-semi-dry/

Ostatnio całkowicie wszedłem w WIPa. Mają przemyślane i innowacyjne produkty ale widać że jeszcze mało doświadczenia z ich wytrzymałością.
Jeśli się nie wysypią to za parę lat mogą namieszać na rynku odzieży i akcesoriów wodnych.


06 lut 2024, 20:13
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software, customized by DziennikLotow.pl
Partnerzy serwisu: Bus-Ekspert.pl | Bus-Owners.com.
Korzystając z forum akceptujesz Regulamin.