Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Wpływ naszego sportu na zanieczyszczenie środowiska 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 maja 2017, 23:04
Posty: 684
Lokalizacja: Düsseldorf, Poznań, Palma de Mallorca
Podziękował: 38
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Cesar August jr.
Cytuj
Ach tak mnie zebrało. :-) Ale temat mi wisi już od prawie 40 lat

Kiedyś na lekcji biologii temat zszedł generalnie na zanieczyszczenie powietrza przez motorówki & co. Bo wiadomo, palą dużo paliwa. Skutery wodne chyba jeszcze więcej?

No więc chciałem się pochwalić, że jako żeglarz i wtedy jeszcze WS, to ja oczywiście tylko na wiatr latam, więc nie zanieczyszczam powietrza. Oczywiście nauczyciel zgasił młodego w 3 sek. Wyjazd nad morze samochodem co weekend, przeloty na wakacje na spoty z wyposażeniem, to sporo różnych szkodliwych gazów, które trafiają do atmosfery.

Pewnie dużo bym o tym nie myślał, ale miesiące zimowe w Polsce to totalna masakra. Nie ma czym oddychać, jak się nie mieszka nad morzem. Na Mazurach zwanych mylnie "zielonymi płucami" Polski od listopada do końca marca jest straszny smog. Jak pamiętam lata 70, tak i teraz miasta i wioski są omotane chmurami dymu i mam wrażenie, że jeszcze cięższego niż we wspomnianych latach 70.

Tak sobie myślę ilu z nas się nad tym zastanawia? Co chwilę widzę super oferty na wyjazdy ze sprzętem dookoła świata. Nie jestem bez grzechu. Staram się jednak nie latać za daleko. Przynajmniej tak mi się wydaja. Za to pewnie częściej :-(

Mam wrażenie, że należymy do najbardziej zanieczyszczających środowisko turystów? Kto oprócz nas lata z takimi wielkimi bagażami po świecie?

Najlepszym rozwiązaniem w moim wypadku byłoby mieszkanie gdzieś nad ciepłym morzem, żeby się nigdzie nie ruszać.

Czy dali byście tak radę? W sumie, ja gdyby nie czynniki zewnętrzne, to nie mam ciągot do podróżowania. Może dlatego, że służbowo przeleciałem i przejechałem już miliony km.

Hydrofoile pozwoliły mi znacznie ograniczyć wyjazdy. Wcześniej częściej jeździłem kawał drogi nad morze, teraz dobry warun mam na jeziorach. Pump Foil i Dock Start jeszcze bardziej korzystnie na to wpływają. Nie potrzebuję już dużego jeziora. Wystarczy byle sadzawka. Cieszę się, że przyczyniam się do coraz mniejszej emisji trujących gazów. Oczywiście można to jeszcze polepszyć.

Posta pisze z pociągu POZ - WAW, dosyć ekologiczny środek transportu.

Szczęśliwego Nowego Roku 2023 przy okazji :)


04 sty 2023, 18:47
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2013, 12:30
Posty: 3530
Lokalizacja: West Coast
Podziękował: 292
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Marek Rowiński
Cytuj
Rodzice wychowali mnie na człowieka oszczędzającego energię, żywność, wodę. Starałem się podobnie wychować swoje dzieci.
Wydaje mi się że w mikroskali żyję ekologicznie ale w skali makro czyli latanie to nie mam się czym pochwalić. Truję na potęgę i raczej to się u mnie nie zmieni. Malediwy raz w roku to stały punkt mojego urlopowania od paru lat. Nie wiem czy parę osób uświadomionych i ograniczających loty poprawi sytuację w skali globalnej.
Liczę za to, że znajdzie się jedna osoba która wymyśli rewolucyjne ograniczenia emisji a świat to wprowadzi w życie a my będziemy czuli się mniej winni ;)


04 sty 2023, 21:17
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 maja 2017, 23:04
Posty: 684
Lokalizacja: Düsseldorf, Poznań, Palma de Mallorca
Podziękował: 38
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Cesar August jr.
Cytuj
Na szczęście pomoc jest już w odsieczy :-)

Za jakieś 20 do 30 lat podróże będą bezemisyjne. Paliwem będzie wodór zamieniany na energię elektryczną, a może nawet spalany jak benzyna w silniku (tak w przenośni).

Oczywiście trzeba wyprodukować wodór i go magazynować, ale i to nie będzie problemem.

Produkcja wodoru do akumulowania energii, a energii będzie prawie, że darmowa.

Powstało kilka projektów, które polegają na zrobieniu dziury w ziemi na 20 km, gdzie temperatura wynosi ok. 500 stopni Celsiusza. Do takiej dziury wlewa się wodę, powstaje super para, a ta trafia na turbiny i po kłopocie. Nie trzeba, węgla i innych nośników energii.

Problem do tej pory polegał na kopaniu dziury. Najgłębszą wykopali ruski na 12 km, ale trwało to 17 lat i kosztowało jakieś krocie. Projekt padł. Nieopłacalny.

Czesi i Amerykanie w dwóch oddzielnych projektach zrobili tzw. PlasmaBit, który rozpuszcza, zamiast wiercić kamienie, a te po prostu wyparowują. Pozostaje po tym wspomniana dziura do nalewania wody.

Wystarczy więc rozpuścić kilka takich dziur przy istniejącej już elektrowni i odpowiednio poprowadzić parę na turbiny i mamy nieograniczoną ilość darmowej energii na wieki.

Z nadmiaru energii będzie można produkować wodór, żeby energię składować. Wodór jest bezemisyjny, więc całość będzie do tego ekologiczna. Taki wodór w "kanistrze" będzie sobie można wymienić na stacji wodorowej i jechać na tym 3 tysiące KM. To samo, samoloty, samochody, pociągi itp.

Właśnie z tego powodu budowa elektrowni jądrowych kompletnie straciła sens.

Mamy szansę w Polsce jeszcze na tym zaoszczędzić, bo może się okazać, że będzie to jedna z ostatnich takich elektrowni wybudowanych na świecie. Nawet te małe SME elektrownie nie mają najmniejszego sensu. Trochę to boli wszystkich, którzy upierają się przy elektrowniach jądrowych, ale już teraz mogą sie pakować. Taka rosja nie będzie miała najmniejszych szans zaszantażować energetycznie kogokolwiek.

Energia Geotermalna jest wszędzie, produkcja będzie rozproszona. Każda gmina może sobie taką postawić.



05 sty 2023, 15:28
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2013, 12:30
Posty: 3530
Lokalizacja: West Coast
Podziękował: 292
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Marek Rowiński
Cytuj
Niech to będzie za 20 lat plis to może dożyję!
No i mam nadzieję, że Ojciec Rydzyk nie będzie miał nic wspólnego z tą ideą ;)


05 sty 2023, 22:03
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software, customized by DziennikLotow.pl
Partnerzy serwisu: Bus-Ekspert.pl | Bus-Owners.com.
Korzystając z forum akceptujesz Regulamin.