Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Wingfoil po 10 sesjach 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 maja 2017, 23:04
Posty: 684
Lokalizacja: Düsseldorf, Poznań, Palma de Mallorca
Podziękował: 38
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Cesar August jr.
Cytuj
Hi,

aktualnie jestem po 10 sesjach na wingu. I tu kilka punktów, które przychodzą mi do głowy:

1. Nauka na Wingu dla osoby, która dobrze ogarnia kitefoila i ma odpowiednio dobrany sprzęt trwa maksymalnie kilkanaście minut. Po kolejnych kilkudziesięciu minutach robi się rufy i zmianę stóp. Po godzinie robi się sztagi. Czyli proces nauki jest błyskawiczny.

2 Do nauki konieczna jest duża decha i foil. Nawet dla osób, które bardzo dobrze ogarniają kitefoila. Widziałem kilku prosów i każdy musiał tak zacząć.

3. W tym momencie moja strategia winga wygląda tak, że na wietrze do 12 kts latam na KF, a powyżej zaczynam latać na Wingu. Oczywiście na jeziorach jest to trudne do trafienia. Ponieważ jak prognoza pokazuje 15 kts, to w rzeczywistości może to być coś pomiędzy 7 i 20kts. Lub nawet inaczej.

4. Start przy dla mnie granicznym wietrze, wymaga jeszcze sporo wysiłku i po 10 sesjach muszę się nieźle napompować, żeby wystartować. Jak wieje więcej to wystarczą dwa, trzy ruchy i od razu startuję

5. Szybka zmiana sprzętu. Po pierwszej sesji zmieniłem deskę ze 120L na 80L. Od razu mogłem na niej wystartować. Planuję dalszą zmianę na mniejszą deskę. Uniemożliwi mi to start w dolnym zakresie, ale w tym i tak chcę latać na KF. Taki jest plan na teraz.

6. Bardzo przydatny na początku jest duży foil. Ja zaczynałem z SABFoil/Moses W1100/S483. Powierzchnia W1100 to 2100 cm2, Maszt 92cm. Widzę, że sporo ludzi lata na masztach 82cm (Sabfoila) lub na podobnych innych marek. Najczęściej widzę 75 cm. Wydaje mi się, że lepiej jednak mieć dłuższy maszt. Wybacza więcej błędów i jak zacznie sie szybciej latać to można się bardziej położyć w przechyle. Dzięki temu można uzyskać lepszą prędkość i pójść ostrzej na wiatr.

7. Trapez bardzo ułatwia latanie na wingu i daje dodatkowe opcje. Mam sporo kumpli, którzy zaklinają się, że nie będą latać w trapezie, bo nie wydaje im się to cool. Ale to jest bardzo cool :-). I tak jak wspomniałem daje sporo dodatkowych możliwości. Czyli mamy wszystkie możliwości latania bez trapezu plus dodatkowe. Nic nie traci się zakładając trapez. Np. można płynąć dużo ostrzej na wiatr, lepiej można utrzymać kurs, bardzo łatwo wpiąć się nawet na krótko trapezem, żeby podpłynąć między falami i wypiąć się do następnego manewru. Podpłyniemy szybciej i precyzyjniej, a przy okazji znacznie odpoczniemy. Długość sesji wzrasta znacząco.

8. nie chcę się rozwodzić na temat tego, że wingfoil umożliwia latanie w miejscach, które dla KF są trudno dostępne, bo sporo jest już info na ten temat.

9. Fun na Wiingu. To chyba dla mnie najważniejszy temat. Założyłem, że tylko wtedy mogę latać na wingu, jeżeli fun będzie komplementarny z kitefoilem. Inaczej nie miałoby to dla mnie sensu. Okazuje się, że jest bardzo dużo funu w wingfoilu. Na szczęście. Nie jest to tylko fun nowości, ale jest głębszy. Fun na wingfoilu stopniuje się wraz ze zmianą sprzętu na zgrabniejszy, szybszy i lżejszy oraz z pozyskiwaniem nowych umiejętności. Wingfoil jest bardziej fizyczny od kitefoila. Nawet używając trapezu, trochę więcej się napracujemy. Dla mnie jest to bardzo pozytywne.
Ze względu na COVID podróżuję trochę rzadziej i na swoim spocie w Belgii jestem tylko raz w miesiącu. Wszyscy na spocie przesiedli się z KF na Winga. Po kilku miesiącach obserwacji widzę, że wszyscy stracili po dobre kilka do kilkunastu kilo wagi i wyrobili sobie niezłe sylwetki! Zmiany są ogromne. Już wcześniej jako kitefoilerzy, i jeszcze wcześniej jako kitesurferzy i tak byli nieźle wyrobieni. Teraz są dosłownie wyrzeźbieni. Ciekawe, czy to zostanie na dłużej. (każdy z nich lata co najmniej 3/4 razy w tygodniu). Sam czuję to po swoich barach :-) że to działa.

10. Wing ogranicza trochę widoczność. To jest spora wada tego sportu. Latając na KF widzi się wszystko na 360 stopni. Nic nie ogranicza naszej widoczności. Jesteśmy też lepiej widziani. To nie jest aż takie bez znaczenia. Sądzę, ze kitefoil dzięki temu jest bardziej socjalny. Na kitefoilu można robić sobie fajne wycieczki. Na Wigfoilu za to bezpieczniejsze wycieczki :)

11. Podsumowując wingfoil jest dyscypliną, nad którą warto się pochylić. Na początku brakuje prędkości ale dobierając odp. lotki zaczyna być podobnie szybko jak na kitefoilu.

Nie wymieniłem tu wszystkiego i w przyszłości dodam dalsze spostrzeżenia. Ciekawy jestem waszych przemyśleń.


Ostatnio edytowano 10 paź 2021, 22:49 przez czareka, łącznie edytowano 1 raz



07 paź 2021, 06:00
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 lip 2013, 12:30
Posty: 3530
Lokalizacja: West Coast
Podziękował: 292
Podziękowano: 144
Imię i nazwisko: Marek Rowiński
Cytuj
czareka napisał(a):
9. Fun na Wiingu. To chyba dla mnie najważniejszy temat. Założyłem, że tylko wtedy mogę latać na wingu, jeżeli fun będzie komplementarny z kitefoilem. Inaczej nie miałoby to dla mnie sensu. Okazuje się, że jest bardzo dużo funu w wingfpoilu. Na szczęście. Nie jest to tylko fun nowości, ale jest głębszy. Fun na wingfoilu stopniuje się wraz ze zmianą sprzętu na zgrabniejszy, szybszy i lżejszy oraz z pozyskiwaniem nowych umiejętności. Wingfoil jest bardziej wizyczny od kitefoila. Nawet używając trapezu, trochę więcej się napracujemy. Dla mnie jest to bardzo pozytywne.
Ze względu na COVID podróżuję trochę rzadziej i na swoim spocie w Belgii jestem tylko raz w miesiącu. Wszyscy na spocie przesiedli się z KF na Winga. Po kilku miesiącach obserwacji widzę, że wszyscy stracili po dobre kilka do kilkunastu kilo wagi i wyrobili sobie niezłe sylwetki! Zmiany są ogromne. Już wcześniej jako kitefoilerzy, i jeszcze wcześniej jako kitesurferzy i tak byli nieźle wyrobieni. Teraz są dosłownie wyrzeźbieni. Ciekawe, czy to zostanie na dłużej. (każdy z nich lata co najmniej 3/4 razy w tygodniu). Sam czuję to po swoich barach :-) że to działa.

No to sobie sam odpowiedziałeś na nurtujące Cię parę miesięcy temu pytanie.
Miałeś wówczas wątpliwości. Teraz nie masz. Obawiam się, że po kolejnych sesjach coraz dalej będziesz od kajta.
Moi kolejni znajomi przerzucają się mocno na winga i większość z nich po sezonie rzuca kajta.
Dlatego świadomy swoich obowiązków ;) w stosunku do fojla nie pływałem na wingu w tym sezonie nawet sekundy.
Planuję trzymać się z dala od tego wirusa jak długo będzie to możliwe.
Nie wierzę też żeby kajciarze wymyślili szczepionkę na winga. Jedyna opcja jak dla mnie to pełen wing lockdown i izolacja ;)


10 paź 2021, 09:31
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): 27 maja 2018, 18:59
Posty: 106
Podziękował: 7
Podziękowano: 9
Cytuj
Super wnioski z tego Winga, ja się zastanawiam coraz bardziej czy zamiast upgradu foila do W633 nie zainwestować w winga bo rewa u nas wydaje się idealna tylko w moim przypadku chyba od razy bym poszedł w pompowana deskę bo tych monstrualnych rozmiarów 120l chyba nie zmieszczę do sedana bez składania siedzeń.
Bardzo mi się podoba ten aspekt fizyczności w pływaniu bo oprócz pływania na kitecie potrzebuje 2x w tygodni przebiec się 10k a wing pomógł by zaspokojeniu co tygodnej pogrzeby ćwiczeń


10 paź 2021, 18:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2013, 09:39
Posty: 399
Podziękował: 0
Podziękowano: 37
Cytuj
Szatan napisał(a):
Super wnioski z tego Winga, ja się zastanawiam coraz bardziej czy zamiast upgradu foila do W633 nie zainwestować w winga bo rewa u nas wydaje się idealna tylko w moim przypadku chyba od razy bym poszedł w pompowana deskę bo tych monstrualnych rozmiarów 120l chyba nie zmieszczę do sedana bez składania siedzeń.
Bardzo mi się podoba ten aspekt fizyczności w pływaniu bo oprócz pływania na kitecie potrzebuje 2x w tygodni przebiec się 10k a wing pomógł by zaspokojeniu co tygodnej pogrzeby ćwiczeń


Na początku tak.Jesteś styrany po sesji jak koń po westernie. Potem jak już wejdzie technika to mniej się męczysz, ale fakt faktem trening jest super. A co do dechy to nie idź w pompowane. Moja 95 l mieści się bez problemu w Mazdzie 2 mojej małżonki.


11 paź 2021, 06:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
 cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Designed by ST Software, customized by DziennikLotow.pl
Partnerzy serwisu: Bus-Ekspert.pl | Bus-Owners.com.
Korzystając z forum akceptujesz Regulamin.