Hej, wtrącę swoje 3 grosze do tematu
Jeśli kotwiczysz w tym samym punkcie wszystkie linki, a masz rozjechane A i Z, to nie jesteś w stanie precyzyjnie wytrymować latawca. Tak jak zauważyłeś - w mikserze od długości Z zależne są B i C, tak samo jak od długości A. Żeby to poprawnie zrobić w ten sposób, musisz najpierw wyrównać A i Z - czyli skracasz dłuższą poprzez podwójną pętelkę gdzieś w początkowej sekcji łączenia linek w mikserze.
Wariant z filmu, (poprawny

) własnie opiera się na zastosowaniu dźwigni. Szukasz miejsca gdzie A i Z są równej długości. W znalezionym punkcie trymujesz odpowiednio B i C. Różnica pomiędzy A i Z przechodzi na bar, czyli np. do ideału będziesz musiał lekko zdepowerowac kajta, albo wydłużyć sterówki. Osobiście nie jestem fanem tej metody, bo często używa się jednego baru do kilku kajtów i zawsze mam bar na 0.
Podstawa trymowania to natarcie i spływ (A i Z) na równo. To wyznacza nam wtedy wirtualną prostą linię przez cały latawiec i tylko wtedy jesteśmy w stanie zobaczyć w która stronę odchyla się profil latawca na B i C.
z tego co pamiętam, Flaj fabryczne kajty trymuje z lekko krótszymi B i C, żeby brydle miały zapas na ułożenie się - pozaciąganie pętli itp.
Co do skracania linek: spotkałem się z trzema materiałami. Dyneema, kevlar, dynema w oplocie.
1) Dyneema - czyli to co jest / było dotychczas we wszystkich flajach i innych kajtach.
Z doświadczenia jest najwytrzymalsza w dłuższej perspektywie czasu. Niestety jest też bardziej podatna na skurcz.
2) Kevlar - Kajty rejsowe - Ozone R1 / Flaj VMG V2 - Bardzo dobrze trzyma trym i jest bardziej odporna na skurcz niż dyneema.
Szybciej traci swoją wytrzymałość po wystawieniu na UV + słoną wodę i niestety często te brydle pękają.
3) Dyneema w oplocie - wrzucili ją teraz na "Zetkę" do Soników 3, zobaczymy w kolejnych sezonach jak to się trzyma, obstawiam że będzie "best of both worlds". W moich Sonikach Race właśnie ze skracaniem Z był największy problem, bo jest zrobiona z ultra cienkiej dyneemy.
I teraz uwaga - skurcz brydli z dyneemy można w pewnym stopniu kontrować przez powtórne naciągnięcie. Qba - spróbował bym tego w Twoim przypadku.
To będzie taki mój 'bro science', ale działa

W pewnych warunkach linka się skraca, ale nie trwale. Np. Kiedy brydle będą w wodzie, wyciągniemy je splątane i zostawimy tak na dłużej, do wyschnięcia.
wydaje mi się, że wtedy sól potrafi wejść w splot linki i ją lekko rozpęcznić - skracając. Równie dobrze można 'tą sól' zgnieść, rozciągając.
Gdy wystartujemy latawiec, cała siła będzie rozłożona na wszystkie brydle, tak więc siła rozciągająca będzie niedostateczna i skrócony brydel pozostanie skróconym.
Ale, jak podepniemy linki do śrubokrętu na trawniku i brakuje tam tego 1/2cm w long mikserze, to można spróbować ją zwyczajnie naciągnąć przykładając ciut więcej siły
Do każdego kajta można dorobić znaczniki 'long mixera' - tak zrobiłem w swoich czteroletnich rejsówkach i zaczęły latać całkiem przyzwoicie!
Ogólnie, nie liczy się całkowita długość linki, a różnice pomiędzy rzędami.
Dlatego na wstępie zakładasz (Tak jak Marek napisał

) że "A" na środku czaszy to wyznacznik i do niego robisz resztę.
Wersja 'dobrze wystarczająco' będzie wyglądała tak:
1) sumujesz sekcje brydli z lineplanu np. dla 5 kolumny (bo jest +/- na środku połówki skrzydła, będzie uśrednieniem dla całości)
do końcówki speedsystemu (czyli tam gdzie są flagi / zaczynają się rozchodzić brydle)
a5+A3+AII = 5618mm
b5+B3+BII+bmain = 5530mm
c5+C3+CII+cmain = 5530mm
br5+BR3+BRII+brmain = 5500mm
2) Wyliczasz różnice:
A-B = 88mm
A-C = 88mm
A-Z = 118mm
3) trymujesz według tych różnic zaczynając od uzyskania poprawnego stosunku A-Z.
Może to wymagać dołożenia linki pomiędzy pigtailsem a samą zetką, żeby ją wydłużyć.
Ja sobie zrobiłem cała tabelkę do moich kajtów, wstawiam jakby komuś przyszło pływać na Sonic Race.
TABELKA XLS SONIC RACE:
https://tinyurl.com/yxttrl9l

4) Organoleptycznie dotrymowujesz kajta podczas pływania. Nalezy znaleźć optimum pomiędzy backstallem a niestabilnością (frontstall)
- Zaciągasz bar, kajt traci moc i spada na tyłek? Backstall - Wydłużasz na short mixer C +1cm i patrzysz co się zmieniło (tworzysz większy camber profilu)
- Kajt nagle przy odpuszczonym barze slakuje linki i spada w dół? Wchodzą połówki, albo centralny fronstall - kajt jest super niestabilny? - skracasz C -1cm (robisz profil bardziej wypukły
zmniejszając camber)
- Klapienie tipami - Sonic FR tak miał, szczególnie na starość. Jeśli występuje powtórzył bym procedurę dla sekcji a10-A5-AIII.
Wersja Super Hardcore Pro Rejser Sado-Maso:
Roztrymowanie kajta nie występuje tylko poprzecznie ale i wzdłużnie. Im starszy tym bardziej się zamyka w "C" - nieznacznie, ale jednak.
U siebie najpierw niwelowałem różnice wzdłużne w rzędach korygując A-A(n+1), B-B(n+1) itd... od środka to tipa.
A dopiero później bawiłem się w korygowanie profilu A-B / A-Z.
Czyli krótko mówiąc, brydel po brydlu... 20h na jednego kajta

...Nie brnął bym aż tak daleko jeśli mówimy o freeride, ani nawet o początkach race. Powyższa metoda na 1 - 2 kolumny powinna być ok.
... Chyba że naprawdę kogoś to relaksuje i odnajduje swoje ZEN wśród brydli
Pozdro!